16 yaşında Nobel adayı!
Greta Thunberg yaptığı farkındalık çalışmaları ile düşüncelerimizi ve yaptıklarımızı sorgulama gereği yaratıyor. İklim değişikliği, hayatlarımızı doğrudan veya dolaylı olarak etkilemekte.
2018 Ağustos’unda okula gitmeyerek ve tek başına İsveç Parlementosu önünde oturarak eylem yapan Gret, kısa bir sürede insanları etkiledi ve küresel çapta bir etkileşim yarattı. Genç kız, bu davranışıyla hükümete “bir an önce harekete geçin” çağrısında bulundu.

Thunberg, küresel çapta etkileşim sağlayan hareketlerinin kalıcı olması amacıyla Birleşmiş Milletler İklim Konferansı (COP24)katıldı.

Eylemlerini kararlılıkla yürüten Greta, Polonya‘da gerçekleştirilen COP24 zirvesinde ülke temsilcilerinin bulunduğu ve önemli kararlar alındığı toplantıda “bu çok önemli bir fırsat ancak bu şekilde giderse hedeflenen hiçbir şeye ulaşmayacağız” ifadelerini kullandı.

16 yaşında ki iklim aktivisti Greta, Einsten ve Darwin gibi bilim insanlarında da bulunan dikkat eksikliğine bağlı hiperaktivite bozukluğu olarak bilinen Asperger Sendorumu bulunuyor.
Time Dergisi tarafından Savaş ve barışı etkileyen sebeplerden birinin de iklim değişikliği olduğunu vurgulayan Greta “2018’in en etkili gençleri” arasında seçilmişti.

Nobel Barış Ödülü Adaylığı

Yaptığı mücadele ile farkındalık kazandırırken Greta, kendisinin de farklı olduğunu dünyaya gösterdi.

Genç kız bu hareketleriyle, Norveçli parlamenterler tarafından Nobel Barış Ödülü‘ne aday gösterildi.
Eğer Thunberg komite tarafından ödüle layık bulunursa, Nobel Barış Ödülünü kazanan en genç kişi unvanını Pakistanlı İnsan Hakları Aktivisti Malala Yusufzay’ın elinden almış olacak.

“Bazı insanlar bunun yerine okulda olmam gerektiğini söylediler. Bazı insanlar bir iklim bilimci olmak için okula gitmem gerektiğini böylece ileride iklim krizini çözebileceğimi söylediler. Ancak biz kanıtlara da çözümlere de zaten sahibiz. Ve ayrıca belki de olmayacak bir gelecek için neden okula gitmek gerekiyor, kimse geleceği kurtarmak için bir şey yapmazken? En somut gerçekler bile toplumumuza bir şey ifade etmezken bu gerçekleri öğrenmem ne ifade ediyor?”

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok