Plaklardan kasetlere, kasetlerden Spotify’a! İnternet müzik piyasasının gelirini arttırdı

Plaklardan kasetlere, kasetlerden CD’lere derken internetin getirdiği imkanlarla artık müzik endüstrisi bambaşka bir boyutta!

 music gif ile ilgili görsel sonucu

A yüzünde 5 B yüzünde 5 parçanın olduğu bir kasetten şimdi tek bir uygulamayla milyonlarca parçaya erişen tüketici bu muhteşem nimet için de para harcamaktan çekinmiyor.  İnternet üzerinden müzik yayınları son dört yıl içerisinde müzik endüstrisinin gelirlerini artırdı.

Spotify ve benzeri yayın platformlarından elde edilen gelirler, müzik endüstrisini güçlendirmeye devam ediyor.

music gif ile ilgili görsel sonucu

International Federation of the Phonographic Industry’nin (IFPI) yaptığı araştırmalar sonucu yayınladığı raporunda şu ifadelere yer verildi: “Müzik yayınları, özellikle ücretli abonelikler, geçtiğimiz yıl müzik endüstrisinin büyümesine katkı sağladı. Bahsi geçen yayınlar, 2018 yılı içerisinde dünya çapındaki gelirleri %9,7 arttırarak 19,1 milyar dolara çıkardı. Ayrıca tüm kategorilerde de en çok büyümeyi internet üzerinden yapılan müzik yayınları gösterdi (%34’ten %47’ye). Bu yayınlar, gelirlerini 8,93 milyar dolardan fazla artırdı. Ücretli aboneliklerse yayın satışlarında %32,9 ile pastada paya sahip oldu.”