‘Banksy hakkında hukuki işlem başlatılabilir’

”Balonlu Kız’ eseri, çerçevesi içerisine gizlenmiş kağıt doğrama makinesi vasıtasıyla kendini imha eden İngiliz sokak sanatçısı Banksy hakkında hukuki işlem başlatılabilir.

Daily Mail’e konuşan avukat ve Londra’daki Hukuk Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Salome Verrell, Bansky’nin eserinin Londra’daki Sotheby’s müzayede evinde 1 milyon 42 bin sterline satılmasının hemen ardından kendini imha etmesini sağlayarak yasaları çiğnediğini söyledi.

Verrell, kendini imha etmesinin ardından ‘Love is in the Bin’ (Çöpteki Aşk) ismi verilen ve satın alan koleksiyonerin alış işleminden vazgeçmediği eserle ilgili olarak “Banksy eserin kendini imha etmesini sağladı. Bunu bilerek ve isteyerek yaptı. Yani bilerek bir başkasına ait olan mala zarar verdi” dedi.

‘KİMLİĞİ İFŞA EDİLİRSE’

Kimliğinin ifşa edilmesi durumunda sanatçının polis tarafından sorgulanabileceğini belirten Verrell, doğrama makinesinin satış işleminin ardından çalıştığını ve o andan itibaren tablonun artık başkasının eşyası olduğunu söyledi.

Verrell, sanatçının 1979 tarihli Malların Satış Kanunu ve 1971 tarihli Ceza Kanunu’nu çiğnediğini belirtti.

Kanunların uygulanması yerine eserin fiyatının arttığına dikkat çeken Verrell, ” Eğer satın alan kişi durumdan memnun olmak yerine eseri almaktan vazgeçseydi sonuç daha farklı olabilirdi” ifadelerini kullandı.