Yapay Zeka şehrin trafiğine de el attı

Alibaba’nın merkezi olan Hangzou kenti, Alibaba’nın geliştirdiği yapay zeka odaklı çözüm sayesinde trafik sorununda büyük bir aşama kaydetti. Şirketin geliştirdiği City Brain (Şehir Beyni) sistemi, trafik kameralarından ve GPS verilerinden binek araçların ve toplu taşıma vasıtalarının lokasyonlarını tespit ediyor.

Yoğun trafiği azaltma konusunda da çözüme en çok yaklaşan firma Çinli Alibaba oldu. Çinli teknoloji devinin yapay zeka odaklı sistemi, kısa bir süre öncesine kadar trafik yoğunluğu bakımından Çin’in beşinci büyük kenti olan Hangzhou’yu elli yedinci sıraya kadar geriletti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, platform toplanan bilgileri analiz ederek, iş çıkış saatlerine yaşanan trafik yoğunluğunu azaltmayı başardı. Ayrıca, ilk yardım araçlarının da acil müdahale süresinin kısaltıldığı belirtildi.

Alibaba Teknoloji Yönlendirme Komitesi Bakanı Wang Jian “Çin’deki şehirler muhtemelen diğer şehirlerden daha fazla zorlukla karşı karşıya kalıyor. Ancak, makine öğrenmesi (machine learning) gibi yeni gelişen teknolojilerle, topluluklar su kıtlığı gibi sorunları çözecek araçları bile elde ediyorlar. Sonunda, her şey tıpkı elektriğe bağlı olduğumuz gibi hesaplama gücüne bağlı olacak” ifadelerini kullandı.