1975 yılında mimar Rick Guidice, NASA’dan bir ekiple 10 hafta geçirdi ve gelecekteki uzay kolonilerinin nasıl görüneceğine dair çizimler hazırladı.
Uzayda bir kolonide yaşama hayalleri kurmak bugün bile uzak bir ihtimal gibi geliyor olabilir ancak NASA bundan 40 yıl önce sadece bu hayalleri kurmakla kalmadı, uzayda yaşamın nasıl olacağını resmetmesi için bir sanatçı ile birlikte çalıştı.
Sanatçının çizimleri, dönemin iyimserliğini ve beklentilerini başarılı bir şekilde yansıtıyor.
Aslında mimar olan Rick Guidice, NASA’dan bir ekiple 10 hafta geçirdi ve gelecekteki uzay kolonilerinin nasıl görüneceğine dair çizimler hazırladı. Guidice’in oluşturduğu vizyon, yüksek teknolojili uzay manzaralarından, pastoral kır manzaralarına kadar birçok şey barındırıyor.
Bugün Uluslararası Uzay İstasyonu’nda aylarca yaşayan astronotlar var ama hala görsellerdeki gibi bir uzay kolonisi oluşturmaktan uzağız. Ancak ABD-SSCB uzay yarışından 50 yıl sonra yeniden bir uzay rönesansı kapıda gibi görünüyor.
ABD ve Avrupa’nın yanında Çin, Hindistan ve Japonya gibi ülkelerin de uzay çalışmalarını hızlandırması, bir yandan da SpaceX ve Virgin Galactic gibi özel şirketlerin çalışmaları, uzay keşfinde yepyeni bir dönemin başlamasını sağlayacak gibi duruyor. Bu çalışmalar Guidice’in çizimlerini gerçeğe dönüştürür mü bilinmez ancak daha fazla insanın uzayda yaşama hayalleri kurmaya başlayacağına şüphe yok.