ScienceDaily‘nin haberine göre, Tokyo Üniversitesi ve Ulusal Doğa Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı Astrobiyoloji Merkezi’nden uluslararası bir ekip, uzay ve yer teleskoplarından faydalanarak 3 ay içinde 104 öte gezegeni açığa çıkardı.

Çalışma sırasında gök bilimcilerin 227 adayı incelediği ve 104’ünün gerçekten öte gezegen olduğunu doğruladığı belirtildi.

YÖRÜNGESEL DÖNÜŞLERİ ÇOK KISA

Öte gezegenlerden 7’sinin 24 saatten daha az süren, çok kısa yörüngesel dönüşlere sahip olduğu dikkati çekerken, yörüngelerinde dönüşlerini çok kısa sürede tamamlayan bu öte gezegenlerin oluşum sürecinin belirsizliğini koruduğu ifade edildi.

Gök bilimcilerin ortaya çıkardığı öte gezegenler arasında düşük kütleli kayalık, Dünya’nın iki katı kütleye sahip ve gezegen sistemlerine dahil olanların bulunduğu belirtildi.

ÖTE GEZEGEN NEDİR?

Güneş Sistemi dışında yer alan başka bir sistemdeki gezegenleri öte gezegen olarak adlandırıyoruz. 2009 yılında NASA, başka yıldızların yörüngelerindeki Dünya’ya benzeyen gezegenleri keşfetmek için, dünya yörüngesine Kepler Uzay Teleskobu’nu yerleştirdi ve araştırmalar çabucak sonuçlandı.

Keşfedilen öte gezegen sayısı, günümüzde binleri aşıyor ve bu sayı hemen her gün artmaya devam ediyor. Evrende milyonlarca gökada, bu gökadalarda milyonlarca yıldız ve bu yıldızların uydusu sayılabilecek onlarca gezegen olduğunu düşünürsek gök bilimcilerin keşfettiği öte gezegen sayısı düzenli bir şekilde artacak gibi gözüküyor.