Bisiklet Sürmeyi Neden Unutmuyoruz?

Hiç düşündünüz mü, neden bisiklet sürmeyi unutmuyoruz?

Çocuk yaşta sürmeyi öğrendiğimiz bisikleti, aradan yıllar geçtikten sonra bile tekrar sürmeye çalıştığımızda sanki zaman hiç geçmemiş gibi sürüyoruz.

Bizi pek çok kereler yanılgıya uğratan hatırlama kapasitemiz, bisiklet sürerken veya enstrüman çalarken bizi neden yüzüstü bırakmıyor?

Bu konuyu araştıran bilim insanlarına göre, farklı hatıralar ve o an gösterilen refleksler, benin farklı noktalarında depolanıyor. Böylece hatıralarımız ifadesel ve yöntemsel olarak ikiye ayrılıyor.

İfadesel hatıralar da kendi içinde, ilk el ele tutuşma gibi deneyimleri ifade eden episodik hatıra ve Almanya’nın başkenti Berlin’dir gibi gerçeklere dayanan semantik hatıra olarak ikiye ayrılıyor.

Bu iki ifadesel hatıranın bir ortak özelliği var o da; ne bildiğinizin farkında olmanız ve bu bilgiyi diğer kişilere aktarabilmeniz.

Bisiklet binmek veya enstrüman çalmak gibi beceriler ise yöntemsel hafızada korunuyor. Bu hafıza türü kişinin edimlerinden ve icralarından sorumlu.

Yapılan araştırmalara göre, yöntemsel hafıza, ifade edilebilen hafızaya göre kayıp ve travmalara karşı kat kat daha dayanıklı. Bir teoriye göre ise bunun nedeni,  hareket modellerinin oluştuğu beyin bölgesinde yeni sinirlerin üretim hızı yaşla ters orantılı olarak yavaşlıyor. Bu teoriye göre çocuklukta kazanılan beceriler unutulmuyor.