Elektrikli BMW’ler kablosuz şarj olacak
BMW, elektrikli araçlarının kablosuz olarak şarj edilmesini sağlayan bir sistem geliştirdi.  BMW’nin geliştirdiği sistemde şarj yatağına bırakılan araç 3,5 saat içinde tamamen şarj olabiliyor.

Akıllı telefonlarla birlikte giderek yaygınlaşan kablosuz şarj teknolojisi yakın zamanda elektrikli otomobillerin de vazgeçilmezi olacak. BMW ise bu teknolojiyi birkaç ay içinde kendi elektrikli otomobillerine getireceğini açıkladı.BMW’nin son teknoloji ürünü olan endüktif şarj sistemi, Temmuz ayı itibariyle 530e iPerformance modelinde kullanılacak. Sistemin BMW’nin diğer hibrit araçlarında da kullanılacağı söyleniyor.

BMW’nin şarj teknolojisi bir şarj yatağına entegre birincil (primer) bobinden oluşuyor. Bu şarj yatağı garaja ya da açık bir alana yerleştirilebiliyor. İkincil (sekonder) bobin ise aracın alt kısmında yer alıyor. İki bobin arasında kablosuz olarak 3,2 kW enerji transferi yapılabiliyor. Bu enerji aracın arka bölümünde bulunan bataryalara aracın içindeki kablolar aracılığıyla aktarılıyor. Bu yöntemle aracı 3,5 saatte şarj etmek mümkün.

Kullanımı çok kolay

Bu noktada ise sürücünün tek yapması gereken, aracın altındaki bobini şarj yatağına denk getirecek şekilde park etmek. Zaten otomobilin ekranında bu alan mavi çizgilerle gösteriliyor. Araç uygun pozisyona geldiğinde de yeşil bir yuvarlak ile sürücüye bilgi veriliyor. Şarja başlanması için ise kontağın kapatılması yeterli.

Öte yandan akıllı telefona yüklenen bir mobil uygulama, araç sahibine aracın şarj durumu hakkında da bilgi veriyor. Herhangi bir sorun oluşması gibi durumlarda, aracın şarj olmadığı da yine mobil uygulama aracılığıyla sürücüye bildiriliyor.

BMW, şarj yatağının hiçbir şekilde güvenlik sorunu oluşturmadığını ve düzenleme sınırlarının çok altında bir güce sahip olduğunu ifade ediyor. Radyasyon oranı ise mutfağınızdaki herhangi bir eşyadan fazla değil.

Yazar Hakkında

Yorum yapın

Başka Yazı Yok