Süper Yatları Artık Uzaktan Kumanda Edebilirsiniz Desek?

İtalyan yat üreticisi Rosetti gemilerde kullanılan uzaktan kumandalı seyir teknolojisini süper yatlara adapte ederek bir ilki gerçekleştirdi.

Otonom araçlar devrinin başlamasına çok az kaldı. Pek de uzak olmayan bir gelecekte hemen bütün taşıtların kendi kendini sürdüğünü görebileceğiz. Otonom otomobillerin test alanlarından şehir içi yollara çıkması belki beklediğimiz kadar çabuk olmayacak ama uzaktan kumandalı ticari gemilerin 2020’den önce kullanıma girmesi bekleniyor. Peki süper-yatlar bu teknolojiden neden yararlanmasın?

İtalyan yat üreticisi Rosetti Superyachts gemilerde kullanılan uzaktan kumandalı seyir teknolojisini yatlara adapte ederek bir ilki gerçekleştirdi. 25 – 29 Temmuz tarihlerinde Marsilya’da düzenlenen 2018 ITS Tugnology toplantısında ilk kez görücüye çıkan bu yeni uzaktan kumanda sistemi internet üzerinden M2M (makineden makineye) bağlantı prensibine dayanıyor ve karada bulunan uzaktan kumanda masası ile teknenin video, navigasyon, tahrik ve makine dairesi doğrudan kontrol edilebiliyor. Güvenlik amacıyla kriptolanmış komutlar internet aracılığıyla yatın kumanda sistemine yükleniyor ve yatın belirlenen konuma doğru seyri, video ve gece görüşlü kamera ile izlenerek güvenliği sağlanıyor.

Sistem ilk kez ITS Tugnology toplantısı kapsamında Lloyds sertifikalı Giano adlı römorkörde denendi.  Kaptan Carsten Nygaard karadaki uzaktan kumanda masasını kullanarak römorka istediği bütün manevraları başarıyla yaptırdı. Rosetti Yachts geliştirdiği bu sistemin süper-yatlara da uygulanabileceğini ve karada bulunan kıdemli bir kaptanın uzaktan kumanda masası aracılığıyla hiçbir coğrafi sınırlamaya bağlı olmadan bir yatı kullanabileceğini söylüyor.

Derleyen: Erdir Utku