Mine Kadranlı 1815 TOURBILLON

A. Lange & Söhne’nin stop-seconds ve ZERO-RESET mekanizması ile donatılmış ilk tourbillon saatinin sadece 100 örnekten oluşan özel bir edisyonu tanıtıldı.

A. Lange & Söhne dört yıl önce 1815 TourbIllon modelinde tourbillon için stop-seconds mekanizmasını ilk kez Zero-Reset saati kurma özelliğiyle bir araya getirdi. İki patentli mekanizma durdurulan saatin bir saniyelik kesinlikle yeniden kurulmasına olanak veriyordu. Bu hassas zaman tutma enstrümanı şimdi de 100 örnekle sınırlı üretilen, beyaz mine kadranlı özel edisyonla beğeniye sunuluyor.

1815 Tourbillon modelinin 100 saatle sınırlı özel versiyonu geleneksel zanaatkarlığı modern mikromekanikle aynı potada eritiyor. Beyaz mine kadran barındıran saatin anlaşılır ve net görünümü ilk bakışta tasarımda ölçülü yaklaşıma dair örnek bir çalışma. Saat 6 konumundaki büyük pencere bile kompleks yapısının mütevazı göstergelerinden biri: Siyah cilalı eşiğin altında asılı, hareket halindeki bir dakika tourbillon’unu gözler önüne seriyor.  Ancak bu tourbillon yalnızca yerçekiminin etkisini bertaraf etmiyor. Lange uzmanları filigran deseniyle süslü komplikasyonu ekledikleri iki patentli mekanizmayla geliştirdi. İlk olarak 1997’de Langematik modelinde yer alan Zero-Reset mekanizması, tourbillon için düzenlenen stop-seconds mekanizmasıyla – 2008’de tescillendi – etkileşime girerek saatin bir saniye içinde durdurulmasını ve yeniden ayarlanmasını sağlıyor.

Şirket içinde üretilen kalibre L102.1’in mekanik hassasiyetini safir kristal kasa arkasından gözlemlemek mümkün. Detaylı mekanizma dekorasyonu, el yapımı oymalarla süslü dördüncü dişli eşiği üzerindeki vidalı altın yüksüğün elmas bitim taşıyla taçlanıyor.

39.5 milimetrelik platin kasalar 001/100’den 100/100’e kadar art arda numaralandırıldı. Mükemmelen düzenlenmiş beyaz mine kadrana göz alıcı bir çerçeve oluşturuyorlar. Kadranların her birine elle yapılan yaklaşık 30 işlem uygulandı. Tarihi otantik görünümü yakalama arzusu ayrı ayrı basılan, ateş kırmızısı 12 rakamı gibi detaylarda aşikar. Mavileştirilmiş çelik saat kolları, Arap rakamları ve demiryolu tarzı dakika ölçer on dokuzuncu ve yirminci yüzyılın efsanevi cep saatlerinin klasik karakterini yansıtıyor. 1815 Tourbillon som platin katlanan toka ile sabitlenen elde dikilmiş siyah timsah derisi kordonla tamamlanıyor.