Mücevherlerin Dönüştürücü Gücüne İnanır Mısınız?

Eğer beden bir sahne olsaydı, mücevherler o sahnedeki en büyüleyici aktörler olurdu…

Dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri kabul edilen New York’taki Metropolitan Museum of Art, sanatseverler kadar tarih ve sosyoloji meraklılarının da ilgiyle izleyeceği, gerçekten çarpıcı bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Jewelry: The Body Transformed adlı sergi çağlar boyunca mücevherlerin takıldıkları beden üzerindeki dönüştürücü etkisini mercek altına alacak. Mücevher nedir? Niye mücevher takıyoruz? Mücevherler bize ne anlatıyor? Bu ve benzeri sorularla insanın en ‘mahrem’ sanat formu olan mücevherlerle ilişkisini sorgulayan sergi 12 Kasım’da başlayacak ve 24 Şubat’a kadar devam edecek.

Sergide büyük çoğunluğu müzenin kendi koleksiyonundan çıkma 230 mücevher yer alacak. M.Ö. 2600 yılından günümüze kadar çok çeşitli dönemlere tarihlenen bu göz kamaştırıcı taçlar, küpeler, broş ve kemerler, kolyeler ve yüzükler, bize mücevherin tarihini beden üzerindeki dönüştürücü gücünü anlatan heykel, tablo, baskı ve fotoğraflarla birlikte sergilenerek insanlık tarihi kadar eski ‘süslenme’ ihtiyacının kökenlerine ışık tutacak.

Bedeni bir ‘sahne’ mücevherleri de o sahnede performans gösteren ‘aktörler’ olarak ele alan sergi, bu aktörlerin bedeni vurgulama, yüceltme, değiştirme ve hatta dönüştürme gücüne yakından bakmayı amaçlıyor. Evlenme, doğum, zafer, ölüm, güç, siyasi veya toplumsal konum gibi birçok kavramın mücevherler yoluyla nasıl ifade edildiğini gözlemleme ve farklı kültürlerin değişen estetik anlayışlarına da tercümanlık ediyor. Fırsatınız olursa hem gözlere hem de zihinlere ziyafet bu sergiyi mutlaka görmenizi öneririz.

Derleyen: Fikret Güvenç