Denizde Uçmak İçin!

Dünyanın en uçuk yat tasarımcısı Philippe Briand milenyum kuşağını denizciliğe özendirmek için yepyeni bir konsept geliştirdi.

Tasarımcı Philippe Briand dünyanın en uçuk, fütürist süperyat konseptlerini geliştirmesiyle ve tasarladığı ünlü yatlarla tanınıyor. Ama son tasarımı olan bu 6.5 metrelik Flyacht, çok daha geniş bir denizci kitlesine hitap ediyor.

Flyacht ilhamını bu sene ilk kez yarışacak AC75 America’s Cup sınıfı kızaklı teknelerden alıyor. Bu tekneler belli bir hıza ulaştıklarında gövde kızakların üzerinde yükselerek su yüzeyinde uçmaya başlıyor. America’s Cup yarışlarında son üç senedir kızaklı katamaranlar yarışıyordu ancak tek gövdeli kızaklı tekneleri ilk kez bu sene izleyeceğiz.

Bugüne kadar Briand’ın birçok tasarımı dünyanın bu en prestijli yelken yarışlarında boy gösterdi ama bu küçük tekne iki kişilik amatör bir mürettebat tarafından idare edilebilecek kolaylıkta. Geleneksel yelkenlilerdeki karina (omurga) yerine bu teknede iki adet T şeklinde bükülebilen kızak bulunuyor ve bu sayede tekne çok daha yüksek hızlara ulaşabiliyor. Ayrıca bu kızaklar teknenin alabora olması halinde kendiliğinden düzelmesini sağlıyor.

Flyacht konsepti hafta-sonu denizcileri için geliştirildi ve herhangi bir tersanede üretilebilir. Briand “Bizim işimiz yarışlar için geliştirilen yenilikleri daha geniş bir pazara daha makul fiyatlarla taşımak” diyor, “Milenyum kuşağına yelkenciliğin ne kadar eğlenceli ve heyecanlı olabileceğini göstermek istiyorum.”

Derleyen: Erdir Utku