Bugüne kadar bir BMW araç için en yüksek ücret 3,809,500 İngiliz sterlini oldu.

Bugüne Kadar Gördüğünüz En Değerli BMW

Bugüne kadar bir BMW araç için en yüksek ücret 3,809,500 İngiliz sterlini oldu. Bu parayı 1957 model bir BMW 507 Roadster’a 13 Temmuz’da Bonhams Müzayede Evinin Goodwood’da yaptığı müzayedede veren kişiyi olmasa da, aracın ilk sahibini ve aracı takdimimizdir.

13 Temmuz günü yapılan müzayedede aracın yeni potansiyel sahipleri arasında kıyasıya gerçekleşen rekabet sonucunda tahmini satış bedeli olan 2,500,000 İngiliz sterlini fazlaca aşılarak neredeyse 4 milyon sterline yakın bir fiyata erişti. Peki bu 1957 model BMW 507 Roadster’ı bu kadar değerli kılan faktörler nelerdir?

Öncelikle BMW bu araçtan sadece 252 adet üretti, dolayısıyla bu da onu zaten başlı başına bir koleksiyoner parçası yapmaya yetiyor. Ancak aracın fabrikadan ayrıldığından beri tek bir sahibinin olması da faktörler arasında. Üstelik sahibinin geçtiğimiz yıl vefat eden ünlü yarışçı John Surtees CBE ve kendisinin de dünyanın en ünlü yarışçılarından birisi olması onu değerli kılanlardan bir diğeri. Surtees hem otomobiller hem de motorsikletlerle kırdığı rekorlarla biliniyor. Ve her iki dünyanın da adamı olan tek yarışçı.

Otomobil John Surtees’e MV Agusta motorsiklet firması tarafından onların adına kazandığı 1956 yılındaki 500cc kategorisindeki Motorcycle World Championship unvanı sebebiyle hediye edilmiş. Ve 1962 yılında Ferrari’ye katılana dek de bu araçla oldukça uzun süre dolaşmış.

Her ne kadar araçta standart modele göre değişiklikler yapmış (açılır tavan yerine sabit tercih edilmiş) ve oldukça uzun süre kullanmışsa da bu gördüğünüz gibi değerinden hiçbir şey eksiltmediği gibi aksine artırıyor. O sebeple otomobil satın alırken eğer hızlı bir yarışçı değilseniz her zaman diğerlerine göre daha eşsiz özelliklere sahip olmasına dikkat edin. Gelecekte nasıl bir yatırıma dönüşeceğini bilemezsiniz.

Yazan: Kemal Can

 

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok