Steve McQueen’in Rolex’i Müzayedeye Çıkıyor

Ünlü aktörün ölümünden yaklaşık 40 yıl sonra satışa çıkacak Rolex Submariner kol saati için rekor bir fiyat bekleniyor.

1980 yılında, henüz 50 yaşındayken hayata veda eden ve bugün bile hala ‘cool’ olmanın simgesi kabul edilen Amerikalı aktör Steve McQueen’in Rolex Submariner kol saati Ekim ayında Phillips Müzayede Evi tarafından açık artırmaya çıkartılıyor. Saatin 300 ila 600 bin dolar arasında bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Aynı zamanda başarılı bir otomobil yarışçısı olan aktör bu saati bir süre kullandıktan sonra birçok aksiyon filminde dublörlüğünü yapan Loren Janes’e hediye etmişti. Kasanın arkasında ‘TO LOREN, THE BEST D*AMN STUNTMAN IN THE WORLD. STEVE” yazısı bulunan saatin bir yangında kaybolduğu sanılıyordu ancak Janes’in 2017 yılındaki ölümünün ardından, aslında kaybolmadığı ve o güne kadar Janes tarafından kullanıldığı anlaşıldı.

Saat Loren Janes’in ölmeden önce yazıp imzaladığı ve saatin orijinalliğini kanıtlayan bir mektubun yanı sıra Rolex USA’da yapılan restorasyonu kanıtlayan fotoğraflar ve Steve McQueen’i bu saati takarken gösteren fotoğrafların bulunduğu Steve McQueen: A Life in Pictures adlı kitapla birlikte satışa çıkıyor. Satıştan elde edilen gelirin bir bölümü The Boys Republic ve McQueen Ailesi Vakfı gibi hayır kurumlarına, bir kısmı ise Loren James’in varislerine verilecek.

Müzayede evi saat için 300 ila 600 bin dolar arasında bir tahmini fiyat açıklamış olsa da gerçek satış fiyatının 1 milyon doların çok üzerine çıkması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Paul Newman’ın Rolex Daytona’sını da müzayedeye çıkartan Phillips, 17.8 milyon dolar gibi rekor bir satış fiyatı elde etmişti.  Müzayede 25 Ekim’de Phillips’in New York’daki merkezinde yapılacak.

Derleyen: Deniz Güneş