İki Teker Üzerinde Ne Kadar Süre Gidebilirsiniz?

Terry Grant tarafından kullanılan bir Range Rover Sport SVR, iki tekerlek üzerinde iki dakika elli beş saniye (2:55) giderek rekor kırdı.

Range Rover Sport SVR, 575 beygir gücünde bir performans SUV’si ve 0-100 km hızlanmasını 4,3 saniyede yapabiliyor ve maksimum hızı da saatte 280 km’yi buluyor. Tabii ki bunları dört tekerleğinin üzerindeyken yapıyor. Grant’in geçtiğimiz Goodwood Festival of Speed sırasında gerçekleştirdiği bu sıradışı performans için bu güçlü SUV ile bir millik mesafe boyunca iki tekerlek üzerinde gitmesi gerekiyordu. Neyse ki Terry Grant bu tip akrobatik sürüş numaraları konusunda uzman ve 2011 yılına  ait bir önceki rekor da yine onun ismiyle kayıtlı. Dolayısıyla kaybedecek bir şey yok gibi gözüküyor; değil mi?

Ancak o haftasonu Goodwood’da yapacağı bu sürüş aynı zamanda Land Rover’ın 70. yaşgününü kutlamak için yapılan diğer etkinlikleri pekiştirecek olması bakımından önemliydi. O sebeple o haftasonu tam dört kez denemesine rağmen başarılı olamadı ancak inadı elden bırakmayışı nihayet yüzünü güldürdü.

Grant, bir platform yardımıyla Range Rover Sport SVR’yi iki tekeri üzerine kaldırıp, aracı saatte 100 km hıza dek çıkardı ve Guinness World Records için yeni bir rekor süresi tayin etti, 2:55. Bu rekor denemesi için araçta yapılan tek değişiklik diferansiyel dişlilerinde ufak bir ayarlama ile yerdeki tekerleklere daha fazla güç iletilmesini sağlamaktı. Bu güç de santimetre kareye yaklaşık 6,3 kg olarak ölçüldü.