Aracınızda Her Zaman Bulunması Gerekenlere Yer Açın

En dikkatlisi de olsanız iyi bir sürücü olmanız için bu yeterli değil. Dikkatinizin yanında aracınızla başınıza gelebilecek her türlü istenmeyen durum için de tedbirli olmalısınız. O sebeple aracınızdan ayırmamanız gerekenlere biraz yer açın. Neler mi? 

Her ne kadar yüksek teknolojinin otomotiv endüstrisini nasıl dönüştürdüğünden sürekli bahsediyorsak da aslında hepimizin bildiği üzere henüz bunların herkesin hayatı için etkili olmasına çok var. Henüz kimsenin aracı kendi kendine gitmiyor, park yeri aramıyor veya ona sarılıp ısıtmıyor. Gün gelecek hepsi olacak ancak o güne dek sizin ve sevdiklerinizin güvenliği ve aynı zamanda istenmeyen, ani ve değişken durumlarda çareniz olması için bazı şeyleri hala aracınızda bulundurmanız gerekiyor. Aşağıdakilerden hangilerini taşıyorsunuz?

BMW X5 xDrive40e size fotoğraftaki kadar ferah bir bagaj alanı sunuyor.  Aşağıdaki listede bulunanlar ve kat be kat fazlası için yeter de artar. Bir düşünün.

Buz Çözücü

Küresel ısınma malumunuz. Türkiye’de yazın yağan doluları da hesaba katacak olursanız aracınızda her zaman bir tanesine ihtiyacınız olabilir. Ayrıca doğa özlemiyle şehir hayatını terk edenlerin vahşi doğadan geçerek ulaştıkları bir evleri varsa muhakkak ki o yolda kalma ihtimalleri de var demektir. Şimdiden hazırlıklı olmakta fayda var.

Boş Yakıt Bidonu

Siz siz olun dolusunu veya birazcık doldurulmuş olanını taşımayın. Hatta daha önce içinde yakıt taşımışsanız muhakkak temizleyin. İçinde birikecek gazlar aşırı derecede yanıcı unutmayın.

İlk Yardim Çantası

Aracınızda en gerekli olanlardan bir tanesi. Her zaman tam bir ilk yardım çantasını taşımanız hem sizin hem de yolu diğer kullanan ve başı derde girmiş olanlara ilk elden yardım için gerekli.

Issızlığın Acımasızlığına Karşı

Her zaman şehir içinde kullansanız bile tenha yollardan geçecek olma ihtimaliniz her zaman var. Ve o tenha yollardan birisinde aracınız bozulduğunda yanınızda gece sizi saracak sıcak tutan bir battaniye, el feneri veya benzeri güçlü bir ışık kaynağı ve bolca pil, fosforlu bir yelek (stilinize uymasa da) ve hatta sıcak tutan birkaç parça giysi bulundurmanız lehinize. Bu arada birkaç parça paketlenmiş ve yüksek enerji veren yiyecek ve suyu da unutmayın.

Sağlam Bir Çift Ayakkabı

Tabanı kuvvetli, kendisi sağlam bir ayakkabıya hem yakıt için yürümeni zgerektiğinde hem de aracınızı durduğunda iteceğiniz zaman ihtiyacınız var. Ayrıca her zaman değişen hava koşullarına karşı kendinizi hazırlayın. Ankara’da bir altgeçitte sağanak yağmur altında kalacak olduğunuzu bilseniz bir çift palet işinize yaramaz mıydı? Tedbir her zaman iyidir ancak aşırıya kaçmadan.

Üçgen Dikkat Levhası

Nedense pek önemsenmiyor ancak yokluğu çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Kaza anında aracınızdan inip şehir içindeyseniz 30, otobandaysanız 100-150 metre geriden itibaren bu levhalardan bırakın ki arkadan gelecek araçlar sizi fark edebilsin.

Yeni Haritalar

Her ne kadar çoğumuz GPS navigasyon cihazları kullansak da, teknolojinin bizi ne zaman yarı yolda bırakacağını bilemeyiz. O sebeple her zaman yanınızda yolların güncel durumunu gösteren bir harita bulundurun. Ve bunları her yıl yenilemeye özen gösterin. Bir yere gitmeden önce hem navigasyon cihazınızdan veya telefonunuzdan hem de haritadan bakın ki yönünüz zihninize yerleşsin.

Cep Telefonu

Evet, biliyoruz her zaman yanınızda. Lütfen cep telefonunuzu aracınızı kullanıyorken sürekli kontrol etmeyin ve acil durumlarda mümkünse eller serbest şekilde kullanın. Mesajlaşmayı veya sosyal medyayı bir süreliğine  unutun.

 

Yazan: Kemal Can