Land Rover Tarihindeki 70 Modelin Geçit Töreni

Land Rover’ın bu yıl boyunca devam edecek 70. yaş kutlamaları kapsamında Goodwood Festival of Speed’de yapılan geçit töreni, firmanın tarihinden 70 modeli bir araya getirdi. 

Goodwood Festival of Speed hakkında daha önce kapsamlı bir rehber hazırlamıştık. Festival sona erdi ancak akıllarda kalan birkaç şeyden birisi şüphesiz Land rover tarihinden mihenktaşı 70 modelin yaptığı geçit sürüşüydü.

Hangi modeller mi vardı?

Land Rover tarafından aslına uygun olarak yeniden yaratılan ortadan direksiyonlu ilk prototip ile 1948’den Series I üretim öncesi prototipi ‘HUE 166.’ Bu prototip o kadar başarılı olmuştu ki, Series II ve Series III olarak devam etti ve sadece 28 yılda toplamda bir milyon satış rakamına ulaştı. Geçitte yer alanlar içinde işte o bir milyonuncu araç da vardı. Series I, II ve III ailelerine mensup başka 24 araç da ona eşlik etti. Bunlar arasında itfaiye araçları, SAS araçları, uçak kazasından sağ kurtulanları kurtarmak için araçlar veya Afrika kıtası için keşif araçları vardı.

Range Rover ise dört jenerasyonuyla oradaydı. Amerika kıtasını boydan boya geçen ve 1971’de Panama’daki Darien Çukuru’nu geçen modelin örneğiyle 2004’te Cheshire Polis Departmanı tarafından kullanılan örnek de vardı. Land Rover Discovery ailesi de beş jenerasyonuyla oradaydı. Bunlar arasında ilk Discovery ve milyonuncu Discovery yan yanayken onlara dünya turu yapan Discovery eşlik ediyordu.

Land Rover’ın en yeni modellerini temsilen de Range Rover, Range Rover Sport, Velar, Discovery, Discovery Sport, Evoque ve Evoque Convertible boy gösterdi.

Geçite katılan tüm Land Rover araçların listesi şöyle:

Land Rover Series I Merkezi Direksiyonlu Replika
Land Rover Series I
Land Rover Series II
Land Rover Series III
Land Rover Defender
Range Rover Classic
Range Rover (mk2)
Range Rover (mk3)
Range Rover (mk4)
Range Rover Sport (mk1)
Range Rover Sport (mk2)
Land Rover Discovery (mk1)
Land Rover Discovery (mk2)
Land Rover Discovery (mk3)
Land Rover Discovery (mk4)
Land Rover Discovery (mk5)
Land Rover Discovery Sport
Land Rover Freelander (mk1)
Land Rover Freelander (mk2)
Range Rover Evoque
Range Rover Evoque Convertible
Range Rover Velar