Bu Saat Uçuyor!

İsviçreli mekanik saat üreticisi L’Épée 1839 dünyanın ilk uçan-balon saatini yarattı.

Tabii saat gerçekten uçmuyor ama el işçiliği ve tasarımıyla ‘uçmuş’ diyebiliriz. Ayrıca tavana asılma özelliği sayesinde hakikaten uçarmış gibi görünüyor… Her biri metalik birer heykel niteliğindeki birbirinden ilginç mekanik masa ve duvar saatleriyle tanıdığımız İsviçreli lüks saat üreticisi L’Épée 1839, Hot Balloon adını verdiği bu modelde seyahat ve macera tutkusu, sınırları zorlamak, uçmak, başı bulutlara değmek gibi kavramlardan ilham almış.

Bu uçan saat, markanın farklı tasarımcılarla yarattığı Vanitas ya da Aracnophobia modelleri gibi Yaratıcı Sanat koleksiyonunun bir parçası. Masanızın üzerinde ya da tavana asılmış halde kullanabileceğiniz bu kinetik heykel, aynı zamanda sıra dışı bir ustalık sergileyen, mekanik bir harika ve İsviçre’nin en önemli tasarım okullarından biri sayılan  l’École cantonale d’art de Lausanne’ın (ECAL) Tasarım ve Lüks Zanaat Lisansüstü Programı ile işbirliği içinde geliştirilmiş. Saatin tasarımcısı, programın yetenekli öğrencisi ve yıldızı yükselen tasarımcı Margo Clavier.

Macera, hayal gücü, keşif, özgürlük gibi anahtar kelimelerden yola çıkılarak geliştirilen bu ortak tasarım sekiz gün boyunca saati ve dakikaları kusursuz bir hassasiyetle gösteriyor. Saat yapımcılığı zanaatının nadir bir örneği olan Hot Balloon aynı zamanda dünyanın tavana asılabilen ilk mekanik saati. Zamanı ayarlamak veya saati kurmak için sıcak hava balonunun sıcak hava vanası olması gereken yerde duran tekerlek şeklindeki kurma kolunu döndürmek yeterli. Mekanizmayı harekete geçirmek için ise balonun sepet kısmını döndürüyorsunuz.

Hot Balloon, her biri L’Épée 1839 bünyesinde üretilen ve uzman bir ekip tarafından elde bir araya getirilen 207 parçadan oluşuyor. 31 cm yüksekliğinde ve 17 cm çapındaki bu mekanik harikanın Paladyum, Siyah ve Paladyum, Mavi ve Paladyum, Kırmızı ve Paladyum ve Altın rengi seçenekleri bulunuyor. Saatin üretimi sadece 50 adetle sınırlı tutulacak.

Derleyen: Deniz Güneş