Bozlu Art Project 2018 Yaz Sergisi “Mad World”

Bozlu Art Project her yaz gerçekleştirdiği konulu karma sergilerine bu yıl 28 Haziran – 25 Ağustos tarihleri arasında küratörlüğünü Oğuz Erten’in yaptığı “Mad World” isimli sergi ile devam ediyor.

 “Mad World” sergisinde Burcu Aksoy , Ali Alışır, İlgen Arzık, Sinan Demirtaş, Server Demirtaş, Evren Erol, Murat Germen, Tülay İçöz, Çağatay Odabaş, Meliha Sözeri, Gamze Taşdan ve Semih Zeki’nin durup günü ve geleceği düşünmeye odaklanan yapıtlarına yer veriliyor.

Semih Zeki, Asylum, 2018, tuval üzerine karışık teknik, 50 x 38 cm (x3)

Günümüz dünyasının deliliklerini Erasmus üzerinden anlatan sergiyle ilgili aşağıdaki yazıyı okuyunca neler görebileceğinize dair daha net bir fikre ulaşabilirsiniz.

Erasmus’un Deliliğe Övgü isimli klasikleşmiş yapıtı deliliğin bir toplum için ne kadar gerekli bir unsur olduğunu ortaya koyar ve delilerin varlığıyla akıllı olduğumuzu fark ettiğimizi söyler. İnsanoğlunun bin yıllar içinde ortaya koyduğu, geçmişin ütopyası günümüz medeniyeti, akıl üzerine inşa edilmesine karşın bugün birçok noktadan çatırdıyor. Delilik adeta hızla yayılan bir salgın hastalığa dönüşüyor. Toplumun en alt katmanından en üst katmanına hemen hemen herkes birbirine daha deli olduğunu kanıtlarcasına eylemlerde bulunuyor. Bir çığ gibi çoğalan bu sorunlar akla bir soruyu getiriyor, peki ya toplum delirirse?! Her geçen gün ağırlığını ve yoğunluğunu arttıran bu his artık gazetelerin üçüncü sayfasından çıkıp gündemi meşgul eden tüm haberlere ve satır aralarına yayılmakta, gün içinde tanık olduğumuz cinnet vakalarıyla karşılığını bulmakta. Günlük hayatta temas ettiğimiz gerçek olamayacak kadar tuhaf; fakat tekrarlandığı ölçüde sıradanlaşan olaylar zinciri dünyayı yönetenler bazında da bir farklılık göstermiyor. Twitter yolu ile savaş başlatıp bitirmekten, nükleer füze denemeleri yapmaya, siber savaşlardan petrol savaşlarına, doğanın ve insanın sömürüsünü meşrulaştırmaktan, ırkçılığı körüklemeye kadar uzanan bir denge kaybı yaşıyor dünya. Geçmişte kralların, imparatorların, yöneticilerin soytarıları, delileri varken dünya bu günlerde hızla bir delirium içine girerek daha da kaotik yönetimlere evriliyor.

Server Demirtaş, Saklanan/Hiding, 2018

Erasmus bugün yaşadıklarımızı yüzlerce yıl öncesinde yazdıkları ile ön görse de dünya gittiği noktayı görmekten çok uzak: “Aklıyla yükselen insan, kendi eseri olan, ama bir süre sonra kontrolünü yitirdiği resmî aklın güdümünde yavaş yavaş ağır taşları sırtlanmaya başlar ve sonunda inşa ettiği zindanına çoğu kez küçük bir pencere açmayı bile unutur.”* Acaba son dönemde yaşadıklarımız insanlığın kurduğu medeniyetin zindan günleri mi?

Murat Germen, (D)üşüş// (F)all, 2012, C print+mat diasec, 1/1, 162 x 125 cm

Görmezden gelinen, hoş görülen, ciddiye alınmayacak delice davranışlar artık yeni çağımız için geçerli değil. Çünkü toplumun deliliğinden bahsediyoruz. Düşünmeliyiz hem de delicesine.

* Desiderius Erasmus; Deliliğe Övgü, İstanbul 2007, s. 9.