2018’in En Heyecan Verici Yat Tasarımı

Denizle bağını kopartmadan sahibinin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek esnek tasarım, A105’in alameti farikası.

İtalyan yat üreticisi Arcadia yeni A 105 modelini 11 -16 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Cannes Yachting Festival’de ilk kez tanıtacak ama, şirket daha şimdiden bu yeni model için üçüncü siparişi aldıklarını söylüyor. Yat tasarımında uzmanlaşan Milano merkezli Hot Lab Studio ile birlikte geliştirilen modelin daha lansmanı yapılmadan bu kadar ilgi görmesinin sebebi, sahibinin farklı isteklerine rahatlıkla cevap verebilecek esneklikte tasarlanmış olması.   

A105’in neredeyse bir donanma gemisini andıran sert ve maskülen hatları ve çok sayıda misafir ağırlamaya müsait geniş açık alanları Arcadia’nın ürettiği bütün modellerin alameti farikalarından sayılıyor ama ünlü yat üreticisi A105’te açık alan kullanımını daha da artırmış ve geniş pencereler, güneş panelleri ve yüksek teknolojili ısı geçirmez camlarla klima ihtiyacını minimuma indirmiş.

A105’in kıç güvertesi 10 kişiye kadar misafiri tam teşekküllü bir akşam yemeğinde ağırlayabilecek kapasitede ve lounge kısmı fazladan 12 misafir daha alabiliyor. Bu bölüm istenirse yemek odası haline getirilebiliyor ve aynı anda 20’ye kadar misafir için akşam yemeği vermek mümkün oluyor.  Aynı yaklaşım üst güvertede de kullanılmış. Burada iç ve dış mekanlar istendiği zaman bir araya getirilip geniş bir dinlenme alanı elde edilebiliyor.

Arcadia A105 için 50’den fazla yerleşim ve tasarım alternatifi oluşturmuş. Bu şekilde yat sahibinin bütün istekleri kolaylıkla karşılanabiliyor ve hiçbir A105 diğerine benzemiyor. Hem ortak alanlarda hem de kamaralarda nadir ahşap malzemeler ve lake kullanılarak, siyah-beyaz ağırlıklı bir görünüm elde edilmiş. Merdiven gibi yapısal unsurların mümkün olduğunca şeffaf tutulması ve geniş pencereler sayesinde, iç mekanlarda bile deniz ve etrafınızı çevreleyen doğa ile bağınız kopmuyor.  

Önümüzdeki Eylül ayında Cannes Yachting Festival’de resmen görücüye çıkacak modelin, senenin en heyecan verici yat tasarımı olduğu kesin. Lüksün zirvesini zorlayan modellerin gövde gösterisi yapacağı festivale daha şimdiden üç sipariş alarak katılıyor olması ise bunun kanıtı.

 

Yazı: Deniz Güneş