Yoksa Siz Hala Kararsız Mısınız?

Jaguar’ın elektrikli modeli I-PACE için geliştirdiği yeni akıllı aplikasyon Go I-PACE sizi elektrikliye geçmeye ikna edecek… 

Go I-PACE bir I-PACE sahibi olsanız enerji ve paradan nasıl tasarruf edebileceğinizi size göstermek için seyir verilerinizi topluyor, her gün kullanılan yakıtı ölçüyor ve eğer bir I-PACE kullanıyor olsaydınız, otomobilinizi bir haftada kaç kere şarj etmeniz gerekeceğini size söylüyor. Her otomobilin kişiliği sahibinin kullanım şekline göre değişir. Go I-PACE de sizin kullanacağınız bir I-PACE’in kendi özel veri fotoğrafını çekerek, lityum-iyon pilin değiştirilmesi için otomobilinizi kaç kere kullanmanız gerektiğini dahi hesaplıyor.

Aplikasyon açıldıktan sonra kullanıcılar var olan otomobillerinin gerçek-hayat yakıt değerlerini girerek I-PACE’in kendilerine ne kadar tasarruf sağlayabileceğini hesaplayabiliyorlar. Aplikasyon yeterli sayıda sürüş bilgisi topladıktan sonra sürücüye tek şarjla kat edebileceği mesafeyi söylüyor. Ayrıca etkileşimli bir harita aracılığıyla belirli bir güzergah ya da bölgedeki en yakın şarj istasyonlarını da gösteriyor.

Jaguar I-PACE araç bölümü direktörü Ian Hoban “Elektrikli araç kullanımına geçmek önemli bir karar. Biz bir kez I-PACE kullanan bir kişinin dinamik sürüş deneyiminden, performansından, pratikliğinden ve konforundan çok memnun kalacağından eminiz” diyor, “Ama test sürüşleri size düşük yakıt maliyetlerini ve her gün elektrikli bir SUV kullanmanın getirdiği rahatlığı göstermez. Go I-PACE aplikasyonu potansiyel alıcıların bilinçli bir tercih yapabilmeleri için tasarlandı.”

Apple işletim sistemleriyle uyumlu Go-IPACE arka planda sürekli çalışarak telefonunuzun yer belirleme sistemleri üzerinden her bir sürüşün verilerini topluyor. Doğru veri toplanmasını garantilemek için farklı ulaşım biçimlerini ayırt edebiliyor, hatta gerektiğinde size doğrulatıyor.

Jaguar I-PACE’in yüzde 80 şarj edilmesi 40 dakika sürüyor ve evlerde kullanılan AC duvar kutusu (7kW) ile aynı oranda doldurulması sadece 10 saat alıyor. Günün farklı saatlerinde uygulanan farklı elektrik tarifelerinden faydalanabilmek için şarjın ne zaman başlayacağını da önceden belirleyebiliyorsunuz.

 

Derleyen: Erdir Utku