Hayatınızı Kolaylaştıracak Seyahat Aplikasyonları

Seyahat öncesi hazırlık stresini sıfıra indirmeseler de sırtınızdan epey yük alıyorlar….

Tatile gitmeyi seviyorsunuz değil mi? Biz de… Peki tatil öncesi hazırlıklarla aranız nasıl? Bilgisayar başında saatlerce en uygun uçak biletini yakalamaya çalışmak, otel ve konaklama seçeneklerini ince eleyip sık dokumak, seyahat rehberlerini tarayıp günlerinizi planlamaya çalışmak da size aynı heyecanı veriyor mu? Hayır mı? Haklısınız… Neyse ki bütün hazırlık sürecini artık çok kolaylaştıran pratik aplikasyonlar var…

Momondo

En uygun uçak bileti, konaklama ve araç kiralama seçeneklerini sizin için buluyor.

iOS ve Android üzerinde, ücretsiz.

Bu konuda uzmanlaştıklarını iddia eden ve oldukça da başarılı Skyscanner ye da Hipmunk gibi birçok aplikasyon mevcut ama (aynı zamanda web sitesinden de kullanabileceğiniz) Momondo’nun farkı size en uygun fiyatları ve en geniş opsiyonları hiç sorunsuz döküvermesi ki, inanın bazı aplikasyonlar insana saç baş yoldurabilecek kadar kullanışsız olabiliyor. Hem son dakika uçuşlarında hem de aylar öncesinden planladığınız seyahatlerde en iyi sonuçları vereceğine güvenebilirsiniz.

Hopper

Uçak bileti fiyatlarının ne zaman düşeceğini önceden ve gayet isabetli tahmin ediyor.

iOS ve Android üzerinde, ücretsiz

Önce gideceğiniz yeri seçiyorsunuz. Aplikasyon o destinasyon için mümkün olan bütün uçuş seçeneklerini 6 aylık bir süre için en ucuzdan en pahalısına görebileceğiniz bir takvim sayfası açıyor. Buradan belirlediğiniz alternatifleri takibe alan Hopper istatistik ve algoritmalar kullanarak uçak bileti fiyatlarının ne zaman ve ne kadar yükseleceğini çok isabetli bir şekilde öngörüyor ve size ‘şimdi al’ diye uyarı gönderiyor.

GeoSure

Güvenli ve sorunsuz bir tatil için gideceğiniz yerle ilgili bilmeniz gereken her şeyi size bildiriyor.

iOS ve Android üzerinde ücretsiz.

GeoSure CDC, Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kaynaklardan ve yerel yetkili kurumlardan gideceğiniz ülke/bölge ile ilgili en net bilgileri almanızı sağlıyor. Böylece potansiyel sağlık risklerini, sokakların ne kadar güvenli olduğunu, nelere dikkat etmek gerektiğini, kadınlar için özel riskler olup olmadığını ve bunun gibi merak edebileceğiniz hemen her şeyi bir kalemde öğrenmiş oluyorsunuz. Hatta herhangi bir bölgede gerçekleşen hırsızlık ya da benzer olaylardan sizi anında haberdar ediyor ve mesela yürümektense taksiye binmek daha güvenliyse sizi uyarıyor.

GoogleTrips

Bütün rezervasyonlarınızı aynı yerde topluyor, size özel programlar oluşturuyor ve önerilerde bulunuyor.

iOS ve Android üzerinde ücretsiz.

 Nereye gitmeli, ne yapmalı, ne görmeli, ne yemeli… Bütün bu bilgiler ve daha fazlası çevrim dışıyken bile parmaklarınızın ucunda. Yapmanız gereken tek şey yola çıkmadan önce gideceğiniz şehrin Google Trips’teki bilgilerini telefonunuza indirmek. Birden fazla yere gidecekseniz, bunu da sizin için tek bir seyahat başlığı altında toplayabiliyor. Toplu taşıma ve ulaşım bilgileri, hastane ve klinikler, hatta nerede ne kadar bahşiş vermeniz gerektiğine kadar birçok kullanışlı bilgilerin yanı sıra size özel günlük tur programları da hazırlayabiliyor.

Sidekix

Gittiğiniz şehirdeki en havalı mekanları ve yapılması gereken her şeyi harita üzerinde gösteriyor.

iOS ve Android üzerinde ücretsiz.

Sidekix için Yelp ile GoogleMaps’ın gayrımeşru çocuğu diyebiliriz… Telefonunuza indirebileceğiniz şehir rehberleri sergilerden en ‘in’ mekanlara, en iyi restoran ve barlardan ulaşım bilgilerine kadar bir yığın çok işe yarar bilgiyle dolu. Ayrıca yürüme güzergahları çıkartıyor ve bu güzergahlar üzerinde ilginizi çekebilecek restoranlar, müzeler, kahveciler, turistik atraksiyonlar vb siz yürüdükçe harita üzerinde beliriyor. Aralarında ilginizi çeken biri olursa üzerine dokunup daha fazla bilgi alabiliyorsunuz.

Derleyen: Deniz Güneş