Mükemmel Fotoğraflar Çekmeye Gerek Yok!

Tamamen manuel fotoğraf makinesi Diana Instant Square ile beklenmedik, alışılmadık, çarpıcı ve dolayısıyla sanatsal fotoğraflar çekmeye hazır olun… Belki sonra sergi de açarsınız, kim bilir?

Dünya çoktandır dijitale giderken, tersine gitmenin de anti-trend olması kaçınılmaz. Bir örnekle anlatalım isterseniz. 1960’lı yılların kendine özgü analog polaroid estetiğini Instagram’a uyarlarsak nasıl olur? Aslına bakarsanız epey iyi oluyor ve adı da Diana Instant Square!

Tabii “O çoktan yapıldı. Bkz. Fuji’nin Instax’ı” diyenleriniz olacaktır ama hemen acele etmeyin. Lomography’nin 20 Haziran’da Kickstarter’a koyduğu bu fotoğraf makinesi benzerlerinden çok farklı. Çünkü (sıkı durun!) bu makine tamamen manuel… Yani tıpkı profesyonel bir fotoğraf sanatçısı gibi farklı objektifler takabiliyor, flaş ayarlarını değiştirebiliyor, hot shoe bağlantısıyla birden fazla flaş kullanabiliyor, farklı filtreler uygulayabiliyorsunuz. Ama makinanın kolay kullanım özellikleri sayesinde bütün bunları pek uğraşmadan yapabiliyorsunuz. Sonra şipşak fotoğrafınızı basılı şekilde elinize alıyorsunuz.

1960’lı yılların orta formatlı efsane Diana fotoğraf makinesinden ilham alan bu makine, Diana’yı efsane yapan bütün efektleri çektiğiniz karelere yansıtabiliyor. Güçlü, doygun renkler; zengin, duygu yüklü vinyetler ve beklenmedik güzellikte efektler bir yana, çektiğiniz hiçbir karenin aynı olmayacağı garanti. Uzun ve çoklu pozlamalarla deneysel takılabilir, farklı objektiflerle yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Üstelik profesyonel fotoğraf bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. Hatta Lomography Diana Instant Square’in tanıtımında “kusurlarınızı kucaklayın” diyor. Bu yüzden diyafram ve odak tamamen manuel ayarlanıyor. Sezgisel bölge odaklama sistemi, odağı basit bir şekilde değiştirmenize olanak veriyor. Diyafram ayarları, hava durumu görselleri ile uyumlu (‘güneşli’ ve ‘bulutlu’), böylece analog fotoğrafçılıkta yeni bile olsanız, doğru pozlamayı yakalayabiliyorsunuz. Bulb Modundan, Çoklu Pozlama Moduna ve daha fazlasına, bu yaratıcı fotoğraf makinesi, kusursuz kadrajlar oluşturabilmeniz için tasarlandı.

Makinenin teknik özelliklerini ve daha fazlasını Diana Instant Square Kickstarter sayfasında bulabilirsiniz.

Derleyen: Deniz Güneş