2018’in En İyi Aksiyon Filmleri

Patlamış mısırlar hazırsa geri sayıma başlıyoruz…

10. Upgrade

Vizyon tarihi: 2 Haziran

Kim oynuyor? Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson, Benedict Hardie

Kim yönetmiş? Leigh Whannell (Insidious: Chapter 3)

Niye izlemelisiniz? İlk Testere (Saw) filminin ve Ruhlar Bölgesi (Insidious) serisinin yazarı Whannel insanın yüreğini ağzına getirme konusunda ustalığını kanıtlamış durumda. Geçirdiği kazadan sonra beynine geveze bir mikroçip takılan teknofobik bir tamircinin (Marshall-Green) hikayesini anlatan Upgrade, Terminator’u andıran cehennemvari aksiyon sahneleri içine sağlıklı bir doz toplumsal eleştiri de katıyor. Yardımcı rollerde görmeye alıştığımız Marshall-Green’in başrol performansı kara komedinin sınırlarında bir ustalık sergiliyor. Silikon Vadisi taşlamasıyla korku filmi arasında gidip gelen senaryo biraz sersemletici bir etki bıraksa da kesinlikle sezonun görülmesi gereken bilim-kurgu aksiyonlarından biri.

9Kickboxer: Retaliation

Vizyon tarihi:  26 Ocak

Kim Oynuyor? Alain Moussi, Jean-Claude Van Damme, Hafþór Júlíus Björnsson, Mike Tyson

Kim Yönetmiş? Dimitri Logothetis (Wings of the Dragon)

Niye izlemelisiniz? Van Damme’ın hayat verdiği Kurt Sloan 1989 yapımı Kickboxer’in final sahnesinde rakibi Tayvanlı Tong Po’yu iyice bir benzeteli 30 yıl oldu… Dört devam filminden sonra seri 2016’da Kickboxer: Vengeance ile yeni yüzyılın şartlarına uyarlandı. Bu kez Sloane rolünde eski dublör Alain Moussi’yi izlerken Van Damme karşımıza geniş kenarlı şapkalar giyen Master Durand olarak çıktı. Kickboxer-Retaliation tipik aksiyon filmi reçetesini harfiyen uyguladığı için insanı şaşırtmayan ama yine aynı nedenle zevkle izleyebileceğiniz bir yapım. Hikaye Sloan’ın Game of Thrones’daki Dağ rolünden tanıdığımız Gregor Clegane kapıştığı sahnede biraz savsaklasa da, koreografisi kusursuz yapılmış dövüş sahnelerinden etkilenmemek mümkün değil.

8. Manhunt

Vizyon tarihi: 4 Mayıs

Kim oynuyor? Zhang Hanyu, Masaharu Fukuyama, Ha Ji-won, Angeles Woo

Kim yönetmiş? John Woo (Face/Off)

Niye izlemelisiniz? Çünkü jet-ski ile takip sahneleri gerçekten müthiş. Aksiyon filmlerinin efendisi John Woo gürüldeyen motosikletler, kılıç dövüşleri ve yaşlı, yorgun bir savaşçıyı bir anda bir süper-askere dönüştüren gizli bir serumla heyecan çıtasını epey yükseltiyor. İlaç sanayiinin karanlık yüzünü, haksız yere suçlanan avukat Du Qiu (Hanyu) ile peşine düşen namuslu ve gururlu polis dedektifinin (Fukuyama) hikayesi üzerinden anlatıyor. Bir Woo hayranıysanız kesinlikle izlemeniz gereken bir film; zira içinde Woo’nun en sevdiği temaların (karmaşık komplolar, öksüz ve yetim çocuklar) ve görsel numaraların (ağır çekim, güvercinler) hepsi var. Adeta yıllanmış bir rock grubunun çıkarttığı bir ‘Greatest Hits’ albümü gibi…

7. Incredibles 2

Vizyon tarihi: 15 Haziran

Kim oynuyor? Craig T. Nelson, Holly Hunter, Sarah Vowell, Huck Milner

Kim yönetmiş? Brad Bird (The Incredibles)

Niye izlemelisiniz? Süper-güçleri olan iyi niyetli ancak nevrotik ailemiz, 10 yıl aradan sonra geri dönüyor. Film başlangıçta ahım şahım bir izlenim bırakmasa da görsel açıdan oldukça başarılı. Yönetmen Bird’ün, başroldeki Tom Cruise’a rağmen oldukça eğlenceli bir film olan Görevimiz Tehlike 4’ten sonra bir animasyonla dönmüş olması sizi şaşırtmasın, çünkü animasyon da olsa aksiyon sahneleri son derece gerçekçi ve etkileyici. Hele bir trenden kaçma sahnesi var ki, James Cameron izleyince her halde kıskançlıktan ağlamıştır…

6. Braven

Vizyon tarihi: 2 Şubat

Kim oynuyor? Jason Momoa, Garret Dillahunt, Zahn McClarnon, Stephen Lang

Kim yönetmiş? Lin Oeding

Niye izlemelisiniz? Bu filmdeki kahramanın adı “Joe Braven” ( ‘brave’ İngilizcede ‘cesur’ anlamına geliyor, yani Joe Cesur!) ve Jason Momoa (evet, bir görüp bir daha unutamadığımız Khal Drogo) tarafından canlandırılıyor. Sadece bu şiirsel gerçeklik bile, dağdaki kulübesine yüklü miktarda uyuşturucu saklamak isteyen ağır silahlı mafya çetesini alt etmek zorunda kalan kahraman oduncunun düşük bütçeli ve kötü yazılmış hikayesini izlemeye değer kılıyor! (Cüneyt Arkın’ın Kara Murat filmlerini yeniden izlerken aldığınız zevke benzer bir durumdan söz ediyoruz.)  Gerçi kahramanın bu kadar komik bir adı olmasaydı da izlemenizi önerirdik…   Yönetmen Oeding eski bir akrobasi koordinatörü (yani binadan atlayıp alevlerden çıkan dublörlerin koordinasyonunu yapan kişi) ve silahlı çatışma, ok ve yayla işlenen cinayetler, motorlu kar kızağı kazaları gibi sahneleri nasıl çekmesi gerektiğini iyi biliyor. Momoa ise 80’li yılların aksiyon kahramanlarını andıran bir karizmaya sahip.

5. Ant-Man and the Wasp

Vizyon tarihi: 6 Temmuz

Kim oynuyor? Paul Rudd, Evangeline Lilly, Michael Peña, Michael Douglas

Kim yönetmiş? Peyton Reed (Ant-Man)

Niye izlemelisiniz? İlk Ant-Man  Marvel’in bilindik hikayesinin deli dolu ve zekice toparlanmış bir yorumuydu. İzleyiciler istediği zaman bir karınca boyutuna küçülebilen süper-kahraman baba Scott Lang (Rudd) ve suçla savaşmaya pek hevesli görünmeyen suç savaşçısı dostlarıyla tanıştıklarına pek memnun olmuşlardı. Devam filmi daha da komik ve eğlenceli. Nihayet hem aksiyonun hem de komedinin hakkını veren bir süper-kahraman filmiyle karşı karşıyayız ve bize bu anlamda Ghost Busters’ı anımsattığını da itiraf edelim. Kaçmasın.

4. A Quiet Place

Vizyon tarihi: 6 Nisan

Kim oynuyor? Emily Blunt, John Krasinski, Millicent Simmonds, Noah Jupe

Kim yönetmiş? John Krasinski (The Hollars)

Niye izlemelisiniz? John Krasinski’nin gayet güzel kotarılmış ve gizliden gizliye bir aksiyon filmi gibi davranan korku hikayesinden başlangıçta şüphe duymanız doğal. Zira The Office dizisinden tanıdığımız aktörün önceki yönetmenlik performansları (indie yapımlar Brief Interviews With Hideous Men ve The Hollars) pek etkileyici bulunmamıştı. Ama bu film, Spielberg’e parmak ısırtacak olaylar zinciri ile, öncekilerden çok farklı: Ses duymaktan nefret eden canavarların dünyamızı ele geçirmesinden sonra evli bir çift (Krasinski ve Blunt) ve iki çocukları kendilerini korumak için hep çok sessiz olmaya ve fısıltı halinde konuşmaya çalışırlar ama tabii canavarların başka planları vardır. Hikayenin siyasi göndermeleri pek inandırıcı olmasa da -Trump dönemi histerisine atıfta bulunduğu iddia ediliyor- anne-baba olmanın getirdiği endişeler ve aile dinamikleri üzerine bir film olarak oldukça başarılı.

3. The Commuter

Vizyon tarihi: 12 Ocak

Kim oynuyor? Liam Neeson, Vera Farmiga, Patrick Wilson, Jonathan Banks

Kim yönetmiş? Jaume Collet-Serra (The Shallows)

Niye izlemelisiniz? Neeson ve Collet-Serra’nın seviyeli birlikteliğinin bundan önceki meyvesi güçlü ve etkileyici bir polisiye filmiydi. The Commuter ise yüksek oktanlı bir Agatha Christie romanı tadında. Her gün aynı trende işe gittiğiniz bir yabancının hayatını mahvedecek ama aslında çok önemsiz görünen bir şey yapmanızı isteseler ve karşılığında yüklü bir ödül teklif etseler ne yapardınız? Collet-Serra hikayenin ahlaki ikilemiyle pek ilgilenir görünmüyor. Bunun yerine her yolcu koltuğunda, boş koridorda ve titreyip sönüveren ampulde Hitchcockvari bir gerilim arıyor. Steven Seagal’in Under Siege 2’sinden beri çekilmiş en iyi tren gerilimi…

2. Black Panther

Vizyon tarihi: 16 Şubat

Kim oynuyor? Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Danai Gurira

Kim yönetmiş? Ryan Coogler (Creed)

Niye izlemelisiniz? Coogler’ın yüksek teknolojili casusluk aletlerini, saray entrikalarını ve alttan alta işleyen siyasi eleştirileri ustalıkla dengeleyen fantezi-aksiyon filminin Marvel Evreni’nde bir eşi benzeri daha yok… Yönetmen Rocky serisinin yedinci filmi Creed’de nasıl boks ikonografisine saygılarını sunduysa, süper-kahraman olma fikrine yaklaşımı da aynı şekilde derinlikli ve keyif verici. Yeni kral T’Challa (Boseman) ve Amerikan devrimcisi Killmonger (Jordan) arasındaki ideolojik çatışmayı tarih meraklıları tarih kitaplarında, resimli roman düşkünleri de resimli roman sayfalarında daha önce gördüler ama bu hikaye bugüne kadar böylesine heyecan verici, akıl karıştırıcı, kalplere çarpıntı verici bir şekilde işlenmemişti…

1. Annihilation

Vizyon tarihi: 23 Şubat

Kim oynuyor? Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez, Tessa Thompson

Kim Yönetmiş? Alex Garland (Ex Machina)

Niye izlemelisiniz? Yazar Jeff VanderMeer’in Kafka romanlarını andıran bilim-kurgu hikayesi, yönetmen Alex Garland’ın rahatsız edici ve gerçek-üstü adaptasyonu ile daha da zenginleşmiş. Garland romanın olaylar örgüsüne bire bir bağlı kalmıyor ama ana fikir yerli yerinde: aralarında Portman’ın canlandırdığı kederli biyoloji profesörünün de bulunduğu bir grup kadın, bir dizi açıklanamayan olay ve kayıp vakasını araştırmak üzere Area X adıyla bilinen karantina bölgesine girerler. Ancak bu görevin göründüğünden çok daha tehlikeli olduğu ve muhtemelen kimsenin sağ kalamayacağı kısa süre içinde anlaşılır. Film, tıpkı John Carpenter’ın The Thing’i gibi insanın hem sinirini bozuyor hem de büyülüyor. İzleyicilerin görmeye alıştığı ‘bulmaca kutusu’ çözümlerden bilinçli bir şekilde uzak duran Garland bizi masalsı imgelerle baş başa bırakıyor: avlarının peşinden koşan grotesk insan-hayvan melezleri, çiçeğe dönüşebilen tuhaf insanlar ve olaylara getirdikleri yorumları dansla açıklayan parlak ikizler… Tıpkı Kubrick’in 2001: A Space Odyssey’de yaptığı gibi bu film de tam anlayamadığımız bir dilde konuşmayı göze alıyor.

Derleyen: Deniz Güneş