Omega Speedmaster Dark Side of the Moon Apollo 8

Saatlere meraklıysanız bu başlıktaki modelin devasa uzunluktaki ismi bile sizi etkilemeye yetecektir. Ama dahası var. 

Omega, ayın etrafında dolaşan ilk uzay mekiği Apollo 8’den 50 yıl sonra, en yeni Dark Side of the Moon modelini yaptı. Daha önceki Dark Side modellerinden farklı olarak bu model firmanın ünlü, görülmeye değer kalibrelerinden biri olan Moonwatch mekanizmasının özel olarak dekore edilmiş bir versiyonunu içinde barındırıyor.

Omega, saatin tamamını siyah zirkonyum oksit seramikten üreterek popüler “Dark Side of the Moon” inovasyonunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu koyu renk tonuyla kontrast oluşturacak şekilde, sarı renkte kodlar kullanılmış. Omega renk kodlamasını ilk olarak 1968’de Speedmaster koleksiyonunda Speedmaster Racing modelinde kullanmıştı. Bugün sarı renk genellikle hız ile ilişkilendirildiği için, bu yeni saat için de ideal seçim olmuş.

Kasa arka kapağı üzerine işlenen “WE'LL SEE YOU ON THE OTHER SIDE” (Seninle öbür tarafta görüşürüz) ifadesi, Apollo 8 görevinin Kumanda Modülü Pilotu Jim Lovell tarafından, mürettebatın ayın karanlık yüzüne, diğer bir deyişle insanların daha önce hiç görmediği gizemli yarım küreye doğru harekete geçmesinden hemen önce kullanılmıştı. Uzay mekiğinin radyo iletişimi menzilinin dışına çıkarak ortadan kaybolmasından saniyeler önce Lovell bu güven veren son sözleri yer kontrol ekibine söylemişti.

Ayın gizemli uzak yüzeyini çok az sayıda insan yakından görme imkanına sahip olacak fakat Omega Speedmaster Dark Side of the Moon Apollo 8 modelini bileğinde taşımak için şanslı olmaya gerek yok.

 

Yazan: Kemal Can