Motorsporları ve otomobil kültürü ile alakalı belki de dünyanın en büyük açıkhava etkinliği bu yıl 25. yaşını kutluyor. Ve emin olun bu yıl gerçekten bir şölen havasında geçecek.

Goodwoood Festival of Speed 2018 Hakkında Hemen Her Şey

Motorsporları ve otomobil kültürü ile alakalı belki de dünyanın en büyük açıkhava etkinliği bu yıl 25. yaşını kutluyor. Ve emin olun bu yıl gerçekten bir şölen havasında geçecek.

West Sussex İngiltere’nin güneyinde bulunuyor. Londra’dan bir saat 45 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz gibi tren alternatifleriniz de var. Bundan beş sene önce ziyaret ettiğim bölge hala aklımda yemyeşil, sakin, lüks ve kesinlikle huzur verici olarak yer ediyor. Bu imajının hala değişmediğine emin olabilirsiniz. Gelelim Goodwood Festival of Speed mevzusuna. 1993 yılından beri her yıl Temmuz ayında yapılan bu açıkhava etkinliği o kadar popüler ki, çoğu otomobil fuarına tercih edilir. İnanmayacaksınız veya inanması zor gelecek dediğimin ama bir kere gördükten sonra kararı kendiniz verin. Bu yıl 12-15 Temmuz tarihlerinde yapılacak festival için belki biraz geç kalmış olabilirsiniz. Yine de son dakikacılar veya merak edenler hatta hiç bilmeyenler için bu yılki etkinlikte ne var ne yok dikkatinize sunalım istedik.

Açılış fotoğrafı: Goodwood Festival of Speed 2016, Gerry Judah tarafından yapılmış BMW Centenary heykeli. Fotoğraf: David Barbour.

Goodwood House

Etkinliğin yapılacağı yer 300 yıldır Richmond Düklüğü’ne ait ve Sussex Downs, Goodwood adresinde. Böyle geniş bir adreste çünkü arazisi tahmin edemeyeceğiniz kadar geniş olan bölgede Rolls-Royce da üretim merkezini bulunduruyor dersem herhalde anlayabilirsiniz. Arazinin gözbebeği Goodwood House ise İngiltere’nin en iyi korunmuş tarihi binalarından birisi ve şimdiki dük Charles Gordon-Lennox, burayı evi olarak kullanıyor. Burada böyle bir etkinlik yapmak da onu bu büyüklüğe getirmek de kendisinin dahiyane fikri. Bu yıl 25 yaşına basan festivalin programından bazı satırbaşlarına yakından bakmaya ne dersiniz?

Fotoğraf, Wikimedia Commons

BMW ile Başlıyoruz…

Kasım 2018’I heyecanla bekleyenler vardır. BMW 8 Serisi Coupé o zaman satışa çıkacak ancak öncesinde Goodwood’da kendisini görebilirsiniz. Son yılların en heyecan verici otomobillerinden birisini yakından görme şansının yanında onun yarış otomobili kardeşi BMW M8 GTE ve BMW i8 Roadster da görecekleriniz arasında. Yine çok yakın bir zamanda Como’daki Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de görücüye çıkan muhteşem BMW Concept M8 Gran Coupé de orada hazır bulunacak. BMW tarihinden çeşitli mihenk taşı modeller Goodwood’un 1.16 mil uzunluğundaki pistinde yarışacak ve markanın hem Le Mans yarışlarına dönüşünü hem de motorsporlarındaki başarısını kutlayacaklar. Daha detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

MINI Festivale Ağır Toplarıyla Geliyor

MINI Electric Concept ve MINI John Cooper Works GP Concept 
ilk kez İngiltere’de görücüye çıkacak. Bu araçlardan gözlerinizi alabilirseniz MINI’nin başka sürprizleri de var. Örneğin MINI anahtarlığı üstelik üzerinde baş harfleriniz işlenmiş olarak. Veya siz neyi işletmek isterseniz. Ayrıca MINI Owners Lounge, festival süresince içecek ikramı ve daha da önemlisi şarj sunuyor olacak. Bu yıl Londra’nın ünlü berberi Murdock London ile anlaşan MINIi, erkeklere özel saç sakal kesimi ve stili için berberinizi hazır bulunduruyor. Ayrıca MINI 5-Door Hatch, MINI Convertible, MINI Clubman ve MINI Countryman de kendi habitatlarında orada olacaklar. Her bir MINI’nin dünyasına yakından tanık olabileceksiniz.

Festival of Speed Future Lab

Bu yıl dünya dışı bir temaya sahip olan bu alanda koloni kursak neler yapar neler kullanırız ve nerelerde yaşarız gibi sorulara cevap bulacaksınız. Dekoru da bir Ay üssünü andıracak olan sergileme alanında ilk kez Japon ispace şirketinin Ay için geliştirdiği keşif aracı görecekleriniz arasında. ispace 2021 yılında Ay’a gitmeyi ve orada bir üs kurmak için çalışmayı planlayan dünyanın en ciddi şirketlerinden birisi. Bu küçük bilgi notuna bu araçları bir tablet ile sizin de kullanma imkanınız olacağını ekleyelim. Meraklıları için 360 derece manevra yapabilen bu araçla Ay’daki yeni üssün nereye konuşlandırılacağını keşfe çıkabilirsiniz. Tabii ki Dünya’dan ayrılmadan.

ispace Lunar Rover

Robocar ile Otonom Sürüş

FOS Future Lab’in konuklarından Robocar ise bu yıl meşhur Hill etabını sürücüsüz tamamlamayı deneyecek. Böylece festivalin tarihinde ilk kez bir otomobil otonom olarak bu etabı bitirmiş olacak. Bunun için Roborace firması Hill etabı boyunca özel sensörler yerleştirdi. GPS kullanılması bu etapta malesef ağaçlar sebebiyle mümkün değil. GPS otonom sürüşte önemli bir unsurken yokluğunda nasıl olacak göreceğiz.

Robocar deneme sürüşünde.

Mars’ta Yaşam Deneyimi

Foster & Partners mimarlık şirketinin sahibi Sir Norman Foster daha önce ödül alan Mars’ta yaşam için gerekecek podlarıyla festivale katılıyor. Bu minik yaşam alanları Mars’a gidecek keşif ekipleri için elzem. Burada sanal gerçeklik sayesinde içlerine girebilecek ve dilerseniz Mars’ta kaya örnekleri toplayarak kaşiflerin gündelik yaşamını deneyimleyebileceksiniz.

Foster & Partners Mars Pods

Foster & Partners Mars Pods

Uçmak İsterseniz Şayet…

JetPack Aviation isimli ABD’li firmayı biliyorsunuzdur. Kendileri kişisel kullanım için jet motorları geliştiriyor ve çok yakında bir tanesiyle siz de uçabilirsiniz. Öncesinde görmek isterseniz Goodwood’da festival süresince hergün bir pilotun gösterisi olacak. Saatte 320 kilometreden fazla hız yapabilen JetPack, JB11 harika bir oyuncak. Deneyimlemek güzel olabilirdi ancak sadece profesyonellere izin var. Tabii şimdilik.

Jetpack Aviation, JB11

Gerry Judah ve Akıl Almaz Heykelleri

Goodwood Festival of Speed ile ilgili bir yazıyı Gerry Judah’dan bahsetmeden bitirmek olmaz. Judah her yıl 200 binden fazla kişinin ziyaret ettiği bu festival için son 19 senedir devasa heykeller üretiyor ve bu heykellerin üzerinde muhakkak otomobiller bulunuyor. 2016’da yaptığı ise görenleri hayrete düşüerecek şekilde büyük ve etkileyici olması yanında detaylarına baktıkça da hayranlık uyandıran cinstendi. Yerle bağlantısı sadece 70 santimetrelik bir genişliğe sahip, 100 metre uzunlukta ve 40 metre yüksekliğindeki bu heykeli, motorsporlarındaki 100 yıllık geçmişini abideleştirmek için sanatçıya BMW sipariş etmişti. BMW 328 Mille Miglia Roadster, Brabham-BMW BT52 F1 ve 1999 Le Mans birincisi BMW V12 LMR, bu heykelin üzerine yerleştirilmek için özel olarak müzeden getirilmiş. Aylarca uğraşılan ve ince hesaplarla tasarımı tamamlanan ve tabii ki monte edilen bu 77 tonluk devasa çelik heykel, sadece beş gün açık olan festivalin sonunda geri dönüştürülmüştü.

Goodwood Festival of Speed 2016, Gerry Judah tarafından yapılmış BMW Centenary heykeli. Fotoğraf: David Barbour.

Yazan: Oktay Tutuş

 

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok