Çayınız Sağlıklı mı?

Yoksa bardak bardak flüorür mü içiyorsunuz?

Çay bitkisinin topraktaki flüorürü emdiği ve yapraklarında depoladığı biliniyor. Küçük dozlarda flüorürün sağlığa bir zararı yok. Ancak ‘beş çayının’ mucidi İngiltere’de Derby Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, ekonomik olsun diye olgun çay yaprakları kullanan bazı bilinen çay markaların her bardakta 1.59 miligrama kadar yüksek dozda flüorür içerdiğini gösterdi.  Yüksek dozda flüorür tüketmenin sağlık riskleri hayli fazla. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çocuklar için günde 4 miligram ve yetişkinler için günde 6 miligramdan fazla flüorür tüketmek iskelet florzisi ya da kemik erimesi gibi hastalıklara sebep oluyor ve genel olarak kemik sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

İngiltere’de ve dünya genelinde eğitim, sağlık ve toplumsal refah amaçlı projeler üreten hayır kurumu N. Sethia Vakfı’na ait çay markası Newby Teas kendisi de dahil olmak üzere popüler çay markalarının ürünlerinde ne kadar flüorür bulunduğunu test etmek üzere hemen her ülkede şubesi bulunan saygın Eurofins laboratuvarına 31 farklı çay örneği gönderdi. Laboratuvarın yaptığı testler, bazı çok bilinen ve lüks çay markalarında fincan başına 1.06 miligrama kadar flüorür bulunduğunu ortaya koydu. Fluorür içeriği en düşük çay markası ise -tahmin edebileceğiniz gibi- fincan başına 0.25 ila 0.35 miligram flüorür içeren Newby.

Peki içtiğimiz çayın sağlıklı olduğunu nasıl anlayacağız? Newby’in kurucusu Nirmal Sethia çay konusunda uzman bir isim ve “En çok flüorür olgun çay yapraklarında bulunur” diyor. Sethia’ya göre bitkinin sadece genç, tepe yapraklarının kullanıldığı çayların tercih edilmesi gerekiyor çünkü yaprak olgunlaştıkça depoladığı flüorür miktarı da artıyor.

Günde sadece bir-iki fincan çay içenlerin flüorürden korkmasına gerek yok ama gün boyunca sık sık çay içen tiryakilerdenseniz, çayınızın içeriğine dikkat etmeniz hararetle tavsiye edilir!

Derleyen: Deniz Güneş