Bir sonraki tatilini yörüngede geçirmek isteyen uzay turistlerinin ‘yerçekimsiz ortamda nasıl şampanya içeceğiz’ sorunu nihayet çözüldü!

Uzay Turistlerine Müjde!

Bir sonraki tatilini yörüngede geçirmek isteyen uzay turistlerinin ‘yerçekimsiz ortamda nasıl şampanya içeceğiz’ sorunu nihayet çözüldü!

Hafta sonu uzay mekiğine atlayıp ‘şöyle bir Merkür’e uzanalım’ dememize daha çok var ama insan dehası bize (tamam, belki de torunlarımıza) o günleri de gösterecek. Bu arada bilim insanları uzayda nasıl yiyip içeceğimizi araştırmakla meşguller. Zira yerçekimsiz ortamda su içmek bile başlı başına bir sorunken, uzaya çıkışımızı bir kadeh şampanya ile kutlamak istersek ne yapacağız?

NASA “Gazlı içeceklerin içindeki karbondioksit baloncukları yerçekimsiz ortamda hareketsizdir, dolayısıyla içildikten sonra bile sıvının içinde dağınık olarak kalırlar” diyor. Bir başka deyişle baloncuklar bardağın dibinden yukarı yükselip patlamak yerine doğrudan sindirim sisteminize gidiyor.

Uzaya gidip de bir kadeh şampanya tokuşturamayacak olmamız fikrini kesinlikle kabul edilemez bulan Maison Mumm bu sorunu yenilikçi bir şişe ve kadeh tasarımıyla çözdü. Mumm Grand Cordon Stellar, ünlü Fransız şampanya üreticisinin sadece uzaya yönelik tasarımlar yapan tasarım ajansı Spade ile birlikte geliştirdiği bir mühendislik harikası.

Camdan yapılan şişenin içinde şampanyayı köpük halinde yoğunlaştıran bir mekanizma yer alıyor. Bu yoğun şampanya köpüğü şişenin ağzındaki özel tasarım halkada toplanıyor ve oradan yine özel tasarım kadehe ‘zıplatılıyor’. Eğlenceli değil mi? Üstelik Mumm, köpük halindeki şampanyanın daha yoğun bir tadı olduğunu söylüyor.

Şişe ve kadehler Eylül ayından itibaren Air Zero G’nin sıfır-yerçekimi uçuşlarındaki şampanya ikramlarında kullanılmaya başlayacak. Peki ya Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar? Onlar da şampanya içmesin mi? Mumm’dan yapılan açıklamaya göre “gelecekteki uzay misyonları ve ticari uzay uçuşlarına şampanya verme konusunda görüşmeler devam ediyor.”

BONUS: Rus astronot uzayda limonata içmeyi gösteriyor (Rusça ama rahat anlaşılıyor)

Derleyen: Deniz Güneş

 

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok