Ocean’s 8 Filminin Başrolündeki Gerdanlığın Hikayesi

Cartier’nin Ocean’s 8 için yeniden yarattığı Toissaint gerdanlık, filmin yıldız yağmurunu andıran kadrosunu gölgede bırakmayı başardı. Nasıl mı?

Ocean’s Üçlemesi, yönetmen Steven Sotherberg’in sinema tarihine hediye ettiği en keyifli aksiyon serilerinden biriydi. Suç dehası Danny Ocean rolündeki George Clooney’in, Matt Damon, Brad Pitt, Julia Roberts, Catherine Zeta-Jones, Al Pacino gibi her biri birbirinden usta oyuncuların canlandırdığı suç ortaklarıyla birlikte yaptığı imkansız görünen soygunları konu eden üçleme, 2001-2007 yılları arasında büyük bir gişe başarısı yakalamıştı. Ülkemizde 15 Haziran’da vizyona giren devam filmi Ocean’s 8’te ise konu macera ve heyecan olunca ağabeyinden hiç de aşağı kalmayan Debbie Ocean’ın (Sandra Bullock) yeni soygun planını izleyeceğiz. Ancak bu filmi diğerlerinden ayıran önemli bir özellik var. Yönetmenliğini Dakota Fanning’in yaptığı Ocean’s 8 aslında bir kadın filmi.

Filmin kadrosunun tam bir yıldız yağmuru olduğunu söyleyebiliriz: Cate Blanchett, Helena Bonham Carter, Sarah Paulson, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Awkwafina, Rihanna ve tabii Cartier

Filmin mücevher sponsoru olan Cartier’nin sıradan bir sponsor olmanın ötesine geçip hikayenin baş kahramanlarından biri haline gelmesi kimseyi şaşırtmasın. Tarihi boyunca kadınların gücünü, güvenini ve kadın girişimlerini destekleyen marka bu film için Paris’teki haute jolallierie bölümünü harekete geçirmiş ve sekiz hafta gibi kısa bir süre içinde muhteşem bir gerdanlık tasarlamış. Cartier’nin 1930’lu yıllardaki (ilk) kadın stil direktörü olan ve markanın bugün de devam eden kendine özgü tarzını yaratan Jeanne Toussaint’e adanan tasarım, ilhamını yine Toussaint’in hayran olduğu Hint kültüründen alıyor.

Cartier’nin 30’lu yıllardaki stil direktörü Mme. Toussaint ve 1931’de Nawanagar Mihracesi için Jacques Cartier tarafından tasarlanan orijinal gerdanlık.

Zira Ocean’s 8’te Anne Hataway’in boynunda göreceğimiz gerdanlık 1931 yılında Jacques Cartier’nin Nawangar Mihracesi için tasarladığı gerdanlığın replikası. Orijinal gerdanlık bugün artık yok ancak markanın arşivlerinde çizimleri ve fotoğrafları bulunuyor. Bu verilerden yola çıkan Cartier’nin mücevher ustaları, aslında bir erkek için tasarlanan gerdanlığın boyutlarını yüzde 15 ila 20 oranında küçülterek Hataway’in boynuna göre ayarlamışlar. Beyaz altından yapılan gerdanlıkla kusursuz berraklıkta beyaz pırlantaların yanı sıra, orijinal tasarımda yer alan renkli pırlantalar yerine doğal bir taş olan zirkonyum oksit kullanılmış.

Jacques Cartier’nin orijinal çizimi ve Anne Hataway’in boynunda göreceğimiz replika.

Cartier, soygunun gerçekleştiği Metropolitan Müzesi’ndeki çekimler boyunca, filmin her biri birbirinden ünlü misafir sanatçılarının mücevher, saat ve aksesuarlarını da sağladı. New York’un ikonlaşmış mağazalarından biri olan Cartier Mansion da bazı önemli sahnelere ev sahipliği yaptı.

Filmin ışıltılı kadrosuyla öncekileri aratmayacak bir gişe başarısı yakalayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak eleştirmenlerin üzerinde birleştiği bir başka nokta da Toussaint gerdanlığın en az başrol oyuncuları kadar etkileyici ve cezbedici olması.

Yazı: Fikret Güvenç