Marie Antoinette’in Kayıp Mücevherleri Müzayedeye Çıkıyor

 

Sotheby’s’in Kasım ayında düzenleyeceği müzayedede Fransa’nın son kraliçesine ait paha biçilmez parçalar satışa çıkacak.

Fransız Devrimi öncesi ayaklanan yoksul halk için “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” dediği iddia edilen ve devrimden sonra giyotinde can veren Fransa’nın son kraliçesi Marie Antoinette’in 200 yıldır kayıp olan mücevherleri Kasım ayında müzayedeye çıkıyor.

Sotheby’s’in 12 Kasım’da İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenleyeceği ‘Bourbon-Parma Aile Müzayedesi’ kapsamında satışa sunulacak mücevherler arasında üç sıralı inci bir kolye ve pırlanta mücevher seti gibi paha biçilmez parçalar var. Söz konusu ailenin eski Fransa ve İspanya kralları ve Avusturya imparatorları gibi Avrupa’nın en önemli hanedanlarından bazılarıyla akrabalık ilişkisi bulunuyor.

Tarihin ilk moda ikonlarından biri sayılan Marie Antoinette lüks ötesi gardırobu ve muhteşem mücevherleriyle hatırlansa da devrimden sonra mücevherlerine ne olduğu pek bilinmiyordu. Bunun en önemli sebebi kraliçenin ölümünden sonra mücevherlerinin büyük bölümünün sökülerek başka mücevherlere dönüştürülmüş olmasıydı. Örneğin Smithsonian Müzesi’nde sergilenen bir çift küpede ve Christie’s’in 1971 yılında düzenlediği bir müzayedede satışa çıkan (ve satıldıktan sonra bir daha görüntülenemeyen) pırlanta kolyede kullanılan taşların kraliçenin koleksiyonundan geldiği neredeyse kesin olarak biliniyor. Kraliçenin koleksiyonundan çok az sayıda parça orijinal halleriyle korunabilmiş ve bunların hemen hepsi Bourbon-Parma koleksiyonunda yer alıyor.

Vigée-Lebrun, Resmi elbiseli Marie Antoinette, 1778, tuval üzerine yağlıboya.

Sotheby’s’e göre Marie Antoinette 1791 yılının Mart ayında (devrimin ayak sesleri artık iyice duyulmaya başlamışken) bütün mücevherlerini tahta bir sandığa koymuş ve korunmaları için Avusturya İmparatoru’na göndermişti. İmparator, Marie Antoinette’in yeğeniydi. Ertesi yıl kraliyet ailesi tutuklanıp hapishaneye atılmış ve 1793 yılında Marie Antoinette ve kocası Kral 17. Louis giyotinle idam edilmişti. Hayatta kalmayı başaran tek çocukları Marie Thérèse de France daha sonra bu tahta sandıktaki mücevherleri geri almış ve kendi çocuğu olmadığı için ölümünden sonra yeğenine miras bırakmıştı. Mücevherler daha sonra Parma Dükü 1. Robert’in hazinesine dahil edildi.

Bourbon-Parma Ailesi koleksiyonundan Marie Antoinette’e ait üç sıralı doğal inci gerdanlık ve yine doğal inci kullanılmış pırlantalı kolye.

Müzayedeye çıkacak mücevherler arasında en değerli parça olan pırlanta tokalı üç sıralı doğal inci gerdanlığın bir ila iki milyon dolara alıcı bulması bekleniyor. Marie Antoinette’in yaşadığı 18. yüzyılda doğal inciler en az pırlanta kadar değerliydi çünkü nadiren bulunuyor ve şimdiki gibi inci çiftliklerinde yetiştirilmiyorlardı. Bu yüzden incili mücevherlere sahip olmak büyük bir ayrıcalık sayılıyordu.

Pırlanta broş, gerdanlık ve küpelerden oluşan mücevher seti.

Sotheby’s Avrupa’nın mücevherlerden sorumlu bölümünün yöneticisi Daniela Mascetti’ye göre Cenevre’de yapılacak Bourbon-Parma Aile Koleksiyonu müzayedesi bugüne kadar düzenlenen en önemli kraliyet mücevher satışı olacak.

Derleyen: Deniz Güneş