Dünya Sürüş Günü ve Suudi Kadınların Özgürlüğü

Suudi Arabistanlı kadın yarışçı Aseel Al Hamad, ülkesinde kadınlara araç kullanma yasağının kaldırıldığı günü bir Jaguar F-TYPE sürerek kutladı. 

Aseel Al Hamad’ın kutladığı 24 Haziran günü Jaguar tarafından başlatılan bir inisiyatifle bundan böyle her yıl Dünya Sürüş Günü (World Driving Day) olarak kutlanacak. Yakın bir gelecekte otonom araçlarla seyahat edeceğimizi ve insanların otomobil kullanmayı öğrenmesine gerek olmadığını düşünecek olursanız bu günün anlamını daha net idrak edebilirsiniz. Bir otomobilin direksiyonunda olarak ona yön vermek ve onunla beraber özgürce seyahat etmenin zevkini bundan sonraki nesillerin de bilmesi ve otomobil kullanmaya özenmesi için aslında düşünülmüş olan bu gün, belki de yakın bir gelecekte nostaljik bir etkinliğe dönüşecek. O gün gelince göreceğiz.

Ancak şimdi bugüne, Al Hamad’ın Jaguar F-TYPE ile ilk kez kendi ülkesinde otomobil kullanabildiği 24 Haziran’a bakalım. Küçük yaşlardan itibaren otomobillere meraklı olan bu genç kadın bugüne dek kendi ülkesinde malesef bu zevki yaşayamıyordu. Suudi Arabistan Motor Federasyonu’nun yönetim kurulundaki tek kadın üye olması yanında kendi ülkesini Uluslararası Motorsporları Federasyonu (Fédération Internationale de l’Automobile yani FIA) bünyesindeki Kadın Motorsporları Komisyonu’nda da temsil ediyor. Bugüne dek dünyanın hemen her yerinde otomobil kullanmış ancak daha önce de dediğimiz gibi kendi ülkesi hariç. 24 Haziran işte bu sebeple çok önemli bir gündü ve Jaguar özellikle bu günde ülkedeki kadınların yanında olduğunu göstermek üzere güçlü SUV’si F-TYPE ile Riyad’daydı. Dünya Sürüş Günü’nü kutlamak için bundan daha anlamlı bir start olabilir miydi?

 

Yazan: Kemal Can