MINI’den Seyahat Kıyafetleri Kapsül Koleksiyonu

 

MINI Fashion’un bugüne kadar çıkardığı dördüncü kapsül koleksiyon olan MINI Fashion Field Notes, markanın genç ve iyimse bakış açısını yansıtan seyahat kıyafetlerinden oluşuyor.

MINI yeni kapsül koleksiyonu MINI Fashion Field Notes’u geçtiğimiz hafta (12 – 15 Haziran) Floransa’da düzenlenen 94’üncü Pitti Uomo’da görücüye çıkardı. Sınırlı üretim koleksiyon markanın, moda alanında sürekli genç ve yetenekli tasarımcılar keşfeden yünlü kumaş üreticisi The Woolmark Company ile ortak çalışmasının ürünü. Koleksiyonda yer alan 16 parça kişisel seyahat deneyimlerini en iyi Merinos yünlüsünden kıyafet ve aksesuarlara aktaran dört genç tasarımcı tarafından hazırlandı.

Londralı tasarımcı Liam Hodges modern alt kültürlerden, hip-hop ve paten kıyafetlerinden ilham alan, post-punk etkili çarpıcı kıyafetler tasarlıyor. Koleksiyon için hazırladığı parçalar çocuk yaşta yaptığı ilk New York seyahatinden aklında kalan etkileri yansıtıyor.

Yeni kapsül koleksiyonda karşımıza çıkan ‘Sınırları Aşmak’ teması, MINI Fashion’un sıklıkla kullandığı sloganlardan biri. MINI Fashion Yaratıcı Direktörü Sabine Ringel “Bizim için seyahat sadece fiziksel sınırların dışına çıkmaktan, A noktasından B noktasına gitmekten daha fazlasını ifade ediyor” diye açıklıyor. Koleksiyondaki ürünler son derece kişisel deneyimlerden yola çıkılarak biçimlendirilmiş. Dört tasarımcı da yabancı kentlere yaptıkları seyahatlerden ilham almışlar ve bu seyahatlerden edindikleri deneyimler doğrultusunda tasarım yapmışlar.

Amerikalı büyük bir triko üreticisinin kızı olan Wei Lin ve ödüllü genç tasarımcı Mijia Zhangin’in kurduğu PH5 yenilikçi örme tekniklerini, mimari detaylı alışılmışın dışında tasarımlarla birleştiriyor. Koleksiyon için hazırladıkları parçalar Miami Plajı’ndaki tarihi Art Deco bölgesinden ilham alıyor.

MINI Fashion Field Notes kapsül koleksiyonunu hazırlayan tasarımcılar (Liam Hodges/İngilere, Staffonly/Çin, PH5/ABD ve Rike Feurstein/Almanya) bugün dünya moda sahnesinin en heyecan verici yeni tasarımcıları sayılıyor ve önemli bölümü modanın yükselen yıldızlarını belirleyen prestijli Uluslararası Woolmark Ödülü almış isimler. Koleksiyonda farklı renkler, formlar ve malzeme kompozisyonları kullanarak, bir malzeme olarak yün ve yünlüye yenilikçi bakış açıları getiren seyahat-dostu parçalar tasarladılar.

Şanghaylı tasarımcılar Shimo Zhou ve Une Yea Staffonly markasını 2015’te kurdular. Koleksiyonda, alametifarikaları olan alışılmışın dışında heykelsi siluetler ve mizahi bakış açılarını, Londra’daki öğrencilik yıllarında gittikleri Greenwich Park’tan ilham alan parçalarda kullandılar.

Field Notes, MINI Fashion’un bugüne kadar çıkardığı ve markanın açık fikirli ve iyimser bakış açsına adanmış dördüncü kapsül koleksiyon. Her yıl iki kere Floransa’da düzenlenen ve erkek giyimi söz konusu olduğunda dünyanın en prestijli sahnelerinden biri sayılan Pitti Uomo’da geçtiğimiz hafta görücüye çıkan ve çok beğenilen koleksiyon sınırlı sayıda üretilecek ve önümüzdeki sonbaharda internet üzerinden satışa sunulacak.

Berlinli tasarımcı Rike Feurstein, artık yok olmaya yüz tutmuş şapkacılık sanatı tekniklerini kullanarak hazırladığı aksesuar ve kıyafetler ile tanınıyor. Tasarımcı koleksiyon için hazırladığı parçalarda Rusya’ya yaptığı bir seyahatin anılarından yola çıktığını söylüyor.

 

Derleyen: Deniz Güneş