Kahraman Land Rover Hayat Kurtarır

Land Rover’in deneyimli Experience sürücüleri, bir doktorun çağrısı üzerine, İskoçya’da uzak bir adada yaşayan insanların imdadına koştu.  

Bu sene 70 yaşına basan Land Rover kutlama etkinlikleri kapsamında çok hayırlı bir işe imza attı… Usta Experience sürücülerinin kullandığı bir Land Rover Discovery filosu, İskoçya açıklarındaki uzak Mull adasının dört bir yanına dağılmış yaklaşık 2 bin hane ve iş yerine What3words’den alınmış üç kelimelik adres tabelaları dağıtarak belki de yüzlerce hayat kurtarmış oldular.

What3words İngiltere merkezli bir teknoloji şirketi. Yaptığı iş ise dünya haritasını her biri 3×3 metrakereye denk gelen 57 trilyon kareye bölmek ve bu karelere çevrimdışıyken bile erişilebilen bir aplikasyon aracılığıyla aratabileceğiniz akılda kalıcı, üç kelimelik adresler atamak. Böylece gideceğiniz yeri harita üzerinde bulmak son derece kolaylaşmış oluyor. 

Mull adası seferi, Jaguar Land Rover ile What3words ortaklığında başlatılan küresel insani yardım projesinin ilk etabı. Bu iki şirketi böyle bir projede bir araya getiren ise adada doktorluk yapan Brian Prendergast’ın çağırısı. Dr. Prendergast acil durumlarda bu tenha adanın dört bir yanına dağılmış ev ve iş yerlerine hızla ambulans ulaştırmanın zor olduğunu söylüyor. Adresler belirgin değil, çoğu yol ve patikanın ismi yok ve insanlar acil durumlarda adreslerini çok net veremeyebiliyorlar. Turistlerin de sıklıkla gelip ev kiraladıkları adada sokak veya bölge isimleri İskoçça ve yabancılar bunları telaffuz edemiyor. Dolayısıyla Mull adasında acilen kolay anlaşılır ve hemen bulunabilir adreslere ihtiyaç var.

Üç kelimelik, akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilebilir adresler sadece acil durumlarda değil Mull adasındaki genel sağlık hizmetlerinin ada sakinlerine daha kolay ulaşmasında da faydalı olacak. Böylece Dr. Prendergast’ın ekibine yeni katılan asistan ve hemşireler, rutin işlemler için gidecekleri adresleri çok daha kolay bulacak.   

What3words tarafından atanan adres tabelalarını doğru sahiplerine ulaştırmak, takdir edersiniz ki, yön bulmada usta, arazi koşullarını tanıyan, tecrübeli Land Rover Experience sürücülerinin üstelenebileceği bir görevdi. Adayı karış karış tarayan tecrübeli sürücüler her bir adres tabelasını, bulunması gereken konuma tek tek teslim ettiler.

Jaguar Land Rover, What3words ile kurduğu ortaklığı farklı projelerde de devam ettirecek. 2017 yılı verilerine göre Jaguar Land Rover’ın dünya genelinde 43 bin çalışanı var ve bu profesyonellerin dörtte biri markanın destekledği eğitim ziyaretleri ve sosyal sorumluluk projelerinde 100 bin saatten fazla gönüllü çalıştılar.  

 

Derleyen: Erdir Utku