Milyarder Mektupları: Mark Zuckerberg ve Priscilla Chan

 

Zuckerberg ve Chan, kızları Max’in doğumundan sonra Facebook hisselerinin yüzde 99’unu hayır işlerine adayacaklarını açıkladılar.

Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın kurduğu ve 16 ülkeden 156 dolar milyarderinin servetlerinin en az yarısıyla katkıda bulunduğu The Giving Pledge (Bağış Yemini) adlı hayır kurumu, bağışçılarından neden bağış yaptıklarını açıklayan mektuplar yazmasını istiyor ve bu mektupları diğer zenginlere ilham vermesi için yayınlıyor. Bu mektuplar aynı zamanda biz sıradan insanlar için de ufuk açıcı ve çok değerli hayat dersleri içeriyor. Bu yüzden Giving Pledge bağışçılarının yazdığı mektuplardan bir seçki yayınlamaya karar verdik. Milyarder Mektupları adını verdiğimiz bu yazı dizisinin ilk beş bölümünde dünyanın en zengin ikinci adamı Warren Buffet, Virgin Group CEO’su Sör Richard Branson ve Airbnb’nin kurucularından Joe Gebbia, efsane yapımcı ve yönetmen George Lucas ve ABD’de Chobani markasıyla sıfırdan bir servet yaratan Hamdi Ulukaya’nın mektuplarına yer verdik. Altıncı bölümün mektup yazarları ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan.

9 Kasım, 2015

Hayat bize birçok fırsatlar sundu ve dünyayı gelecek nesiller için daha iyi bir yer haline getirme konusunda derin bir sorumluluk duyuyoruz. Sağlığımız yerindeydi, çok iyi bir eğitim ve aile ve çevremizin kararlı desteğini aldık. Bir sonraki nesilde bütün çocuklarımızın daha da iyi hayatlar yaşayarak büyümeleri ve bugün mümkün olduğunu düşündüğümüz şeylerden bile fazlası için gayret etmeleri gerektiğine inanıyoruz.

İnsan potansiyelini ileri götürmek ve eşitliği yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Kendi yaşadığımız yer olan Bay Area’dan dünya geneline kadar her ölçekte, eğitim, bilim ve sağlığın geliştirilmesi için daha şimdiden uzun dönemli taahhütler verdik.

Bağışlarımızı artırırken, yaygın eğitimden kamu sağlığına, yaşam bilimi araştırmalarından enerji ve internet bağlantısallığına kadar, gelecek neslin karşı karşıya kalacağı en önemli meselelerde ilerleme ve eşitlik sağlamaya yönelik en parlak fikirlerle gelen en güçlü liderleri desteklemeye devam edeceğiz.

Başkalarının girmeyeceği ve hedefe ulaşmanın on yıl ya da daha uzun zaman alacağı uzun dönemli bahislere gireceğiz. Her projeden bir şeyler öğrenecek ve aldığımız dersleri gelecek projelerde kullanacağız. Henüz kariyerlerimizin başındayken bu kararlılığı göstermemizin sebebi budur; erkenden tecrübe kazanmak ve zaman içinde yaptığımız yardımların daha etkili olmasını sağlamak istiyoruz.

Giving Pledge hareketini selamlıyor ve hayatta daha şanslı olanların servetlerinin en az yarısını yaşam süreleri içinde topluma geri vermeleri gerektiğini söyleyen bu deklarasyonun bir parçası olmaktan onur duyuyoruz. Bugün dünyamızın ihtiyaçları büyüktür. İnsanların geri vermek için beklememeleri gerektiğine yürekten inanıyoruz. Bağışlarımız daha yeni başlıyor ve önümüzdeki yıllarda etkin öğrenciler, dinleyiciler olmaya kararlıyız. Kaynaklarımızın yanı sıra kişisel zamanımızı ve enerjimizi buna adayacağız. Hayatımız boyunca gelecek nesillerin mümkün olan en büyük fırsatlara sahip olmasını garantilemek için yaşayacağız.

Derleyen: Erdir Utku