Manifesta 12 Başlıyor

 

Bu sene 12’ncisi düzenlenen Avrupa’nın en önemli güncel sanat bienali Manifesta, Akdeniz’in tatil kenti Palermo’da yapılacak. Bir tatille iki kuş vurmak için okumaya devam edin…

Bu sene 12’ncisi düzenlenen Avrupa’nın ‘göçebe bienali’ Manifesta 16 Haziran – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında güzeller güzeli Palermo’da yapılıyor. Bienal kapsamında 40’tan fazla ısmarlama iş, kamuya açık yerleştirmeler, performanslar ve kentsel müdahaleler bu İtalyan şehrinin 15 ikonlaşmış binasında sergilenecek.

Dünyanın dört bir yanından sanatseverlerin takip ettiği Manifesta her iki yılda bir Avrupa’nın bir başka şehrinde düzenleniyor. ‘Göçebe bienal’ denmesinin sebebi bu. Ancak bienali Avrupa’nın, hatta dünyanın en önemli sanat organizasyonlarından biri haline getiren özelliği, genç ve yeni yükselen sanatçılar keşfetmek, bienal temasına özel ısmarlanmış yepyeni işler görmek ve düzenlendiği kentin etkileyici mekanlarıyla diyaloga giren yaratıcı deneyimler yaşamak için gidilecek belki de tek yer olması.

Zürih’te düzenlenen 11’inci Manifesta’dan görüntüler

Manifesta 12’nin teması “Gezegen Bahçesi. Birlikte Yaşamayı Yeşertmek” (The Planetary Garden. Cultivating Coexistence) olarak belirlendi. Bu tema görünmez şebekelerin, uluslar ötesi özel çıkar gruplarının ve giderek artan eşitsizliklerin belirlediği dünyamıza, Akdeniz’in kalbinde, üç kıtanın kesiştiği yerde konumlanan sanat ve ticaret kenti Palermo’nun gözünden bakmayı amaçlıyor.

Bienal mekanlarından Orto Botanico, 2017. Fotoğraf: CAVE Studio / Manifesta

Manifesta ilk kez 1990’lı yıllarda, özellikle de Soğuk Savaş’ın ikiye böldüğü Avrupa’da sanatsal ve kültürel alışverişi geliştirmeyi amaçlayan bir güncel sanat bienali olarak kurgulandı ve ilk Manifesta Amsterdam’da düzenlendi. Devam eden yıllarda kapsamlı bir güncel sanat sergisi olmaktan toplumsal değişim ve dönüşüme odaklı bir platform olmaya evrilen bienal bugün hâlâ, kurucusu, Hollandalı tarihçi Hedwig Fijen ve uluslararası uzmanlardan oluşan daimi bienal komitesi tarafından düzenleniyor.

Palazzo Butera, 2017. Fotoğraf: CAVE Studio / Manifesta

Manifesta 12’nin programında Brezilyalı sanatçı Maria Thereza Alves’in Palazzo Butera’da sergilenecek, Sicilya’nın bitki örtüsüne adanmış yerleştirmesi, Nijerya performans sanatının öncülerinden Jelili Atiku’nun 15 Haziran günü Palermo sokaklarında gerçekleştireceği geçit töreni performansı gibi oldukça ilgi çekmesi beklenen işler yer alıyor. Gezegen Bahçesi (The Planetary Garden) adlı kitabıyla bineal temasına ilham veren Fransız güncel peyzaj sanatçısı ve düşünür Gilles Clément, tasarım stüdyosu Coloco ile birlikte Palermo’nun Zen bölgesinde bir kent bahçesi yaratacak. (Binealin oldukça zengin programının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.)

Sicilya adasının başkenti Palermo, bineal haricinde de zaten gidilesi bir tatil destinasyonu. Tarihi ve kültürel zenginlikleri, pırıl pırıl plajları, mimarisi, canlı sosyal yaşamı ve Sicilya mutfağı ile öne çıkan şehir, özellikle Haziran ortasında düzenlenen (ve bu yıl Manifesta’ya denk gelen) Santa Rosalia festivalinde dünyanın dört bir yanından turist akınına uğruyor. Hem güneşe, denize ve eğlenceye doyma hem de dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden birine katılma fırsatı elinizde… ‘Muhteşem bir yaz tatili’ için daha iyisi ne olabilir?

Bonus: Palermo Nasıl Bir Yer?

 

Yazan: Fikret Güvenç