Benzersiz Z1

 

BMW Z1 1980’li yılların son çeyreğinde bir devrim yaratmıştı. Plastik kasalı ilk BMW modeli olmanın yanı sıra, kapıları aşağıya doğru kayarak açılan dünyadaki ilk ve tek otomobildi.

Bir markayı ‘büyük’ yapan en önemli özellik nedir derseniz, cevabımız muhtemelen ‘inovasyon’ olurdu. Bulunduğu sektörde çığır açan yeniliklere imza atarken bir yandan da kimliğini, kişiliğini koruyan markalar geleceği de şekillendiriyorlar. Zaman zaman BMW tarihinde çıktığımız kısa yolculuklar, cesaret ve yaratıcılık olmadan büyük de olunmayacağını, yani ‘devrimciliğin’ dönüştürücü gücünü bize tekrar tekrar kanıtlıyor. Örnek mi? Bakınız BMW Z1…

80’li yılların son çeyreğinde geliştirilen BMW Z1 sadece 170 beygir gücündeydi ama onu bir efsane haline getiren pek çok muhteşem özelliğe de sahipti. Yol tutuşu mükemmeldi. Son derce hafif malzemelerle üretilmişti. Ama en etkileyici özelliği, kuşkusuz, aşağı doğru kayarak açılan kapılarıydı. Sadece bu bile BMW adını inovasyon tarihine altın harflerle yazmaya yeterdi ama dahası da vardı…

Z1, markanın 1985 yılında kurduğu özel bir beyin takımının geliştirdiği ilk modeldi. BMW’nin en iyi mühendis, teknisyen ve tasarımcılarını bir araya getiren bu 60 kişilik grubun tek amacı, otomotiv tarihinde devrim yaratacak bir model tasarlamaktı. Başka bir deyişle ‘uçuş serbestti’…  Marka bu modelin yaratılması sürecinde yeni malzemeler bulmayı, farklı araç yapılandırmaları keşfetmeyi ve tasarım süresini kısaltmayı umuyordu.

İki yıl sonra oraya çıkan konsept tasarım o öylesine mükemmel bir aerodinamiğe sahipti ki yan ve arka kanatlara ihtiyaç duymuyordu. Ağırlık merkezinin aşağıda tutulması sayesinde virajlı yollarda bile mükemmel yol tutuyordu. Aynı zamanda plastik kasalı ilk BMW modeliydi. Hatta plastik kaplamasını istediğiniz zaman değiştirebiliyor ve saatler içinde farklı renkte bir otomobile sahip olabiliyordunuz. İlk kez kullanılan kayan kapı teknolojisi sayesinde otomobili kapıları açıkken de kullanmak mümkündü ve bu özellik sayesinde benzersiz bir sürüş keyfi vaat ediyordu.

1987 yılında Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Z1, BMW’nin 30 yılda ürettiği ilk roadster modeliydi ve o kadar büyük bir beğeni kazandı ki marka bu modeli sınırlı üretim kapsamına almaya karar verdi. 1989 – 1991 arasında sadece 8 bin Z1 üretildi. Sıra dışı özellikleri nedeniyle otomobilin büyük bir kısmının elde yapılması gerekiyordu. Modelin piyasaya çıkış fiyatı 53 bin dolar olarak belirlenmişti. Bugün aranan bir koleksiyon modeli olan Z1’lerin fiyatı 65 bin dolara kadar çıkabiliyor. Ne dersiniz? Bir zamanların en vizyoner otomobil modellerinden biri olan Z1 bugün bile heyecan verici değil mi?

Derleyen: Erdir Utku