Zamanının Çok İlerisinde Bir Konsept

 

BMW’nin 2001’de geliştirdiği Z29 Concept, bugünün F1 teknolojisini kullanıyordu.

BMW tarihi boyunca, oldukça ilgi çekici ve heyecan verici konsept otomobiller yarattı. Açılabilir tavanlı off-road roadster BMW Z18 Concept ve etkileyici tasarımıyla BMW 328 Hommage Concept ilk akla gelen böyle modeller. Ancak aralarında sıklıkla gözlerden kaçan bir tanesi var ki gerçekten kayda değer: Motor1.com’un geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir yazıyla bize tekrar hatırlattığı BMW Z29 Concept.

Oldukça sıra dışı bir görünüme sahip olan BMW Z29, 2001 yılında geliştirildi ancak 2006 yılına kadar tanıtılmadı. Dönemin F1 teknolojisiyle geliştirilen bu oldukça hafif coupenin kasası bugün BMW i3’te ve F1 otomobillerinde kullanılana benzer karbon fiber destekli plastikten yapılmıştı. Alüminyum alt şasi ve süspansiyon parçaları da eklendiğinde, otomobilin ağırlığı sadece 1159 kg geliyordu.

Kaputun altında, efsane E46 BMW M3’te kulanılan, 338 beygirlik 3.0 litre sıralı altı silindir motor bulunuyordu. Altı ileri sıralı vites kutusu gücü sadece arka tekerlere iletiyordu. Otomobilin 0-100 km aralığını 4.4 saniyede aldığı iddia ediliyordu ve bu on yıl öncesini bırakın, günümüzde bile etkileyici bir performans. Bu motoru bugün bile nadir bulunan hafiflikte bir kasada hayal edin… Uçarsınız! Eğer BMW bu otomobilin üretimine geçmiş olsaydı belki de bugün E46 M3 CLS’nin esamisi okunmazdı…

Öte yandan otomobilin dış görünümü yukarıda da söylediğimiz gibi biraz sıra dışı gelebilir zira BMW Z29’un markanın ürettiği en güzel konsept otomobil olduğu söylenemez… Aynı dönem üretilen BMW Z4’lere benziyordu ama fazlasıyla küçük tutulmuş ön ızgara ve farlar, arabanın burun kısmına iyice ‘dişlek’ bir görüntü veriyordu. Bazılarına itici gelebilecek bu tasarıma rağmen, karbon fiber ve alüminyum malzeme ile iyice hafifleyen ve BMW M serisinin en başarılı motor tasarımlarından biriyle desteklenen bu otomobilin son derece özel olduğu açık. BMW’nin tasarladığı her konsept modeli üretime koymasını beklemiyoruz tabii ama bu model, belki daha iyi bir burun tasarımıyla, kesinlikle hayallerimizi süsleyecek bir otomobil olurdu.

Derleyen: Erdir Utku