Apple’ın Eylül’de kullanıma sunacağı iOS 12 sürümüne getirdiği bir dizi yeni özellik, teknolojiyle kurduğumuz bağımlılık ilişkisini yeniden tanımlayacak gibi…

Teknoloji Bağımlılığına Son (mu?)

 

Apple’ın Eylül’de kullanıma sunacağı iOS 12 sürümüne getirdiği bir dizi yeni özellik, teknolojiyle kurduğumuz bağımlılık ilişkisini yeniden tanımlayacak gibi…

Apple 4 Haziran’da yapılan Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda markanın sıkı takipçilerini yakından ilgilendirecek bir dizi yeni özellik açıkladı ancak bu yeniliklerden belki de en dikkat çekicisi, teknolojiyle ilişkimizi (daha doğrusu cep telefonu ve/veya sosyal medya bağımlılığımızı) daha iyi yönetebilmemiz için iOS12’ye eklenen bir dizi yeni araçtı. Ay sonuna doğru iOS 12 public beta sürümü kapsamında kullanıma sunulacak olan bu yeni özellikler arasında Activity Reports, App Limits ve yeni Rahatsız Etme ve Bildirimler denetimleri bulunuyor. Bu denetimlerin amacı, insanların teknolojinin neden olduğu dikkat dağınıklığını azaltmalarını ve hem kendileri hem de aileleri için ekran karşısında geçirdikleri süreyi yönetmelerini kolaylaştırmak.

Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı 4 Haziran’da San Jose’de yapıldı. Konferansta iOS12’nin ön gösterimi yapıldı.

Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi, “iOS 12 ile müşterilerimizin uygulama ve web sitelerinde geçirdikleri zamanı, gün içinde iPhone’larını veya iPad’lerini kaç defa ellerine aldıklarını veya ne şekilde bildirim aldıklarını daha iyi anlayıp kontrol etmelerine yardımcı olacak detaylı bilgi ve araçlar sunuyoruz” diyor.

Teknolojiyle ilişkimizi daha iyi yönetmemiz gerektiği ortada ve yakın zamanda Google’ın açıkladığı ‘dijital esenliğimize’ yönelik bir dizi özellik, Facebook, Instagram ve Snapchat’ın ‘zamanı iyi kullanmak’ adına geliştirdikleri özellikler, şirketlerin de bu ihtiyacı dikkate almak ve kendi paylarına düşeni yapmak zorunda kaldıklarını gösteriyor. Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda yaptığı sunumda “İlk olarak 2008 yılında iPhone’a ebeveyn denetimlerini ekledik. Ekibimiz yıllardır ebeveynlerin çocuklarının haşır neşir olduğu içerikleri yönetmelerine yardımcı olmak için çok dikkatli çalışmalar yürüterek birçok yeni özelliği daha kullanıma sundu” diyen Craig Federighi Apple’ın zaten bir süredir teknolojinin ‘sağlıklı’ kullanımı üzerine özellikler geliştirdiğini hatırlattı. Ancak bu özellikleri kullanmak için insanların öncelikle bunlardan haberdar olması ve telefonun ayarlar menüsüne girip devreye sokması gerekiyordu. Eylül ayında iOS12’ye entegre edilecek yeni özellikler çok daha görünür ve kullanımı kolay olacak.

Uyku Zamanı modunda Rahatsız Etme özelliğini etkinleştirmek ekran ışığını kısar ve sabah yeniden talimat verilene kadar kilitli ekranda tüm bildirimleri saklar.iOS 12, aynı anda birden çok bildirimi görüntüleyip yönetmeyi kolaylaştıran Gruplandırılmış Bildirimler özelliğini kullanıma sunuyor.

Peki bu özellikler ne ve neler vaat ediyorlar? Öncelikle Apple bildirimlerin çok daha kolay yönetilebilmesini sağlamış. Aslında 2012 yılından beri var olan Rahatsız Etme özelliğine bir nevi doping yapılarak hesabınızdaki bütün iPhone ve iPad’leri tek dokunuşla kontrol edebilmeniz sağlanmış. Böylece VIP listeniz dışındaki herkesten gelen bütün bildirim, çağırı ve SMSleri kendi belirlediğiniz süreler için engelleyebiliyorsunuz. Rahatsız Etme özelliği artık takvim aplikasyonuyla da senkronize hale getirilebiliyor ve isterseniz engellenen bildirimleri Bildirim Merkezine yönlendirerek istediğiniz zaman gözden geçirebiliyor, öncelik sırası verebiliyorsunuz.

Screen Time, kişilerin kullandıkları her uygulamada geçirdikleri toplam zamanı, kategorilerine göre uygulamaları kullanım sıklıklarını, kaç adet bildirim aldıklarını ve iOS aygıtlarını ne kadar sıklıkla ellerine aldıklarını gösteren, detaylı günlük ve haftalık Etkinlik Raporları oluşturuyor.Downtime süresince uygulamalardan gelen bildirimler görüntülenmeyecek ve uygulamaların üzerinde, kullanımlarına izin verilmediğini belirten bir rozet olacak.

Screen Time özelliği ise kullandığınız her bir uygulamada geçirdiğiniz toplam zamanı, kategorilerine göre uygulamaları kullanım sıklığınız, kaç adet bildirim aldığınız ve iPhone veya iPad’inizi ne kadar sıklıkla elinize aldığınızı gösteren, detaylı günlük ve haftalık Etkinlik Raporları oluşturuyor.

Kullanıcılar, iOS aygıtlarıyla ne şekilde etkileşime geçtiklerini anladıklarında, belirli bir uygulama, web sitesi veya uygulama kategorisinde ne kadar zaman harcadıklarını denetleyebilecekler. App Limits özelliği ise, belirli bir uygulamada geçirmek istediğiniz süreyi belirlemenize olanak tanıyacak ve bu süreyi aşmak üzere olduğunuz anda bir bildirim gönderecek.

Ebeveynler, çocuklarının günlük iOS kullanımıyla ilgili uygulama limitleri koyabiliyorlar. Çocuklar ise, limitlerini doldurduklarında daha fazlasını rica edebiliyorlar.

Gördüğünüz gibi Screen Time, herkesin aygıt kullanımını anlamasını ve yönetmesini kolaylaştırıyor. Ama özellikle de çocuklar ve aileleri için çok avantajlı. Ebeveynler kendi iOS aygıtlarından çocuklarının Etkinlik Raporuna erişebiliyor, zamanlarını nasıl geçirdiklerini görebiliyor ve onlar adına uygulama limitleri belirleyip yönetebiliyorlar. Screen Time, ebeveynlerin çocuklarının iOS aygıtlarının kullanılamayacağı, yatma zamanı gibi belirli bir zaman aralığı belirlemelerine de olanak veriyor. Downtime süresince uygulamalardan gelen bildirimler görüntülenmiyor ve uygulamaların üzerinde, kullanımlarına izin verilmediğini belirten bir rozet bulunuyor. Ebeveynler, Telefon veya Kitaplar gibi, Downtime süresince veya sınır aşıldığında bile her zaman kullanıma açık olmasını istedikleri belirli uygulamaları da seçebiliyorlar.

Bu yeni özellikler ile Apple giderek hayatımızı işgal etmeye başlayan ‘bağlantısallık’ teknolojisini kontrol altına almamızı kolaylaştırıyor. iOS12’ye getirilen yeni özelliklerin benzerlerini pek yakında Android işletim sistemlerinde de görmeye başlayacağımızdan hiç şüphe yok.

Derleyen: Erdir Utku

 

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok