Sokak Sanatının Yükselişine Şahit Olun

 

ArtBasel’in popülerliği malum ve de zamanı yaklaştı. Ancak biz dikkatinizi Basel’de ona beş dakika yürüme mesafesindeki Scope Art Show’a çekmek istiyoruz.

Scope Art Show, ArtBasel’e alternatif ve daha genç sanatçı ve galerilerden oluşan bambaşka bir fuar. Bu yıl 18 yaşında ve sırtını dayadığı sokak sanatı ve kültüründen olabildiğince faydalanmak ve onları en iyi şekilde gösterebilmek için Berlin’den URBAN NATION (Museum for Urban Contemporary Art) ile işbirliği yaparak boy gösterecek. URBAN NATION, Scope Basel 2018 ve Scope Miami Beach 2018 fuarlarına entegre olarak sanatçılarla söyleşiler, paneller ve performanslar düzenleyecek. Ayrıca büyük boyutlu etkileyici enstalasyonlarla dikkat çekecek.

Thinkspace, Leon Keer, Building Peaces, 2018, Ahşap panel üzerine 3D baskı, 36×54 inç

Galerie Jaap Sleper, V&B (Alex Jacobs en Ellemieke Schoenmaker), Obsessed to Find Meaning, 2015, Resim, 50x40cm.

Peki, bu neden önemli? Sokak kültürünün ve sokak sanatının yükseldiği ve kıymetinin arttığı şu dönemde özellikle sokağın global politikaya ve çağdaş sanata etkilerini irdelemek ve bunları dünyanın iki yakasında kitleleri kendine çeken büyük bir sanat etkinliğini ziyarete gelen kitleye tanıtmak ve tartışmak açısından önemli.

O-Art Project, Gianna Pollarolo, Gold Expansion, 2017, Metaloid üzerine karışık teknik.

Sanatla ilginiz hangi düzeyde olursa olsun bu ayın 12 ve 17’si arasında açık olacak Basel’deki Scope Basel 2018’e özellikle dikkat etmenizde fayda var.

Yazan: Kemal Can