Baltık Denizi’nin İncileri

Kumsalda tembel tembel uzanıp bronzlaşmak sizi çekmiyorsa, Doğu Avrupa’nın Baltık kıyıları yaz için hoş ve henüz keşfedilmemiş bir tatil alternatifi olabilir.

Bu yaz herkes Bodrum’a, Antalya’ya, hatta Mersin’e gidebilir ve siz de tersine gitmek isteyebilirsiniz… Olabilir. 40 dereceye yaklaşan sıcak, yakıcı güneş ve kalabalıktan ılık limonataya dönmüş bir deniz ilginizi çekmeyebilir. Onun yerine rotanızı Doğu Avrupa’nın daha serin coğrafyalarına çevirmek, tatilinizi kuzeyin -nispeten- tenha ama biblo gibi şehirlerinde bir kültür ve tarih yolculuğuna dönüştürmek isteyebilirsiniz. Tatilden dinlenmiş, ruhunuzu beslemiş, yepyeni yerler görmüş ama aspirin beyazlığında dönmeyi göze alıyorsanız, sizin için seçtiğimiz Baltık otellerine bir göz atın.

Hotel Bergs, Riga, Letonya

Riga’nın Rus imparatorluğunun önemli bir liman şehri olduğu günlerde çarşı olarak inşa edilen eski Bergs binası bugün her bir odasında küçük bir mutfağı bulunan bir apart otele dönüştürülmüş. Letonya ve (ne alaka demeyin) Afrika sanatlarının şaşırtıcı bir karışımını sunan apart otelin dekorasyonu oldukça şık. Özellikle de lobiyi gün ışığına boğan cam kubbeli tavan hoş bir ayrıntı. Otelin kendi restoranı, kaya ıstakozu ve siyah mercimek eşliğinde Baltık ringa balığı parfe gibi iddialı yemeklerle etkileyici bir mönüye sahip. 

+371 677 70 900, hotelbergs.lv

Old City Boutique Hotel, Riga, Letonya

Bir tiyatro dekorunu andıran Riga şehrinin Teatra (tiyatro) caddesinde yer alan bu eski depo binası bir süre üçüncü sınıf filmler gösteren bir sinema olarak kullanıldıktan sonra, son derece şık bir butik otele dönüştürülmüş. Bazı odalarda orta çağdan kalma orijinal tuğla duvarlar hala görülebiliyor ancak dekorasyon modern. Otelin ‘kral dairesi’ diyebileceğimiz Loft Suit’te bir jakuzi ile özel sauna var ve terasından görünen şehir manzarası gerçekten etkileyici.

+371 6735 6060, oldcityhotel.lv

Fontaine Design Hotel, Liepaja, Letonya

Sahil kenti Liepaja yüzyıllardır Letonya’nın en sevilen tatil merkezi ve bu yüzden her biri ayrı güzel ahşap oymalı yazlık şalelerle süslü. Fontaine de bu şalelerden biri ve odaları klasik Doğu Avrupa zevkine göre ancak farklı temalarla dekore edilmiş. (Elvis temalı süitte kalmasanız bile mutlaka bir göz atın deriz!) Otelin evcil bir iguanası var ve canlı müzik yapılan kulübü bütün gece açık. Sade ve modernin şıklığına alıştıysanız bu otel size biraz ‘rüküş’ gelebilir ama farklı deneyimler keşfetmeye açıksanız, neden olmasın?

 + 371 6348 9777, fontaineroyal.lv

Mežotne Palace, Bauska, Letonya

Çariçe II. Katerina’nın çocuklarını yetiştiren dadıya armağan olarak 1802 yılında yaptırdığı bu neo-klasik malikane Riga’dan otomobille bir saat mesafede ve zamanında en az binanın kendisi kadar pahalıya patlayan İngiliz tarzı geniş bir bahçesi var. Sadece 11 odalı otel malikanenin üçüncü katına yayılmış durumda. 19’uncu yüzyıla ait antika mobilyalarla döşenmiş odalar Lielupe nehrinin cennet gibi manzarasına bakıyor. Yaz aylarında nehirde tekne turları atmak da mümkün.   

+371 639 60711, mezotnespils.lv

Three Sisters Hotel, Tallinn, Estonya

Gizli geçitler, kütüphanelerin arkasına saklanmış odalar, ayaklı küvetler ve Japonya İmparatoru da dahil olmak üzere etkileyici bir misafir listesi ile Three Sisters oteli oldukça cazip (ve de pahalı) bir konaklama seçeneği. Talinn’in otantik kent merkezinde yer alan 23 odalı otelin binası 14’üncü yüzyıla tarihleniyor. Bu orta çağ atmosferi modern ve son derece şık bir anlayışla dekore edilerek günümüze taşınmış. Parke taşlı avluda lezzetli bir kokteyl içmeye vaktiniz yoksa bile, 300 şaraplık bir mönü sunan mahzene mutlaka uğrayın deriz.  

+372 630 6300, threesistershotel.com, doubles from €220 B&B

Hotel Telegraaf, Tallinn, Estonya

Tarihi kent merkezinde, kocaman bir düğün pastasına benzeyen bir binada hizmet veren Telgraaf’ın 86 odası var ve bunlardan dördü telgrafın mucitleri Alexander Graham Bell ve Samuel Mors’a adanmış. Bunun sebebi binanın eskiden telefon santrali olarak kullanılmış olması. Mermer ağırlıklı klasik dekorasyonda özellikle devasa boyutlardaki kristal avizeler dikkat çekiyor. 

+372 6000 600, telegraafhotel.com

Pallas Hotel, Tartu, Estonya

Pallas Hotel aynı zamanda bir alışveriş merkezi ve ofis kompleksi olarak hizmet veren bir binanın üst katlarına yayılmış durumda ve açıkçası bu biraz can sıkıcı. Öte yandan tarihi bina daha önce bir güzel sanatlar okulu olarak kullanıldığı için, otelin dekorasyonunda Adamson-Eric ve Eduard Wiiralt gibi ülkenin önemli sanatçılarının eserlerine ve reprodüksiyonlarına yer verilmiş. Kırmızı ve turuncu tonlarının ağırlıklı olarak kullanıldığı odalar balkonlu ve Baltık bölgesinin kültür merkezlerinden biri ve bir üniversite şehri olan Tartu’nun kartpostal gibi manzarasına bakıyor.

+372 730 1200, pallas.ee, doubles from €70 B&B

Mabre Residence, Vilnius, Litvanya

Eskiden bir Rus Ortodoks manastırı olarak kullanılan Mabre, Vilnius’un tarihi kent merkezinin doğusunda, yüksek duvarların ardında beklenmedik bir cennet bahçesi. Odalar herhangi bir lüks otelden bekleyebileceğiniz standart bir konfor sunuyor, yani çok iddialı değil, ancak otelin restoranı gerçekten çok başarılı. Özellikle yerli limuzin sığırı etinden yapılan stroganoff beş yıldızı hak ediyor. Otelin küçük bir kapalı havuzu ve bir spa merkez de var.    

+370 5 212 2087, mabre.lt

Spa Vilnius, Druskininkai, Litvanya

Sovyet dönemine sanatoryum olarak kullanılan bu biraz kasvetli bina baştan sona yeniden ele alınmış ve batılı bir anlayışa göre dekore edilerek Litvanya’nın popüler kaplıca merkezi Druskininkai’nin en şık konaklama seçeneklerinden biri haline getirilmiş. Çam ormanları, ahşap şaleler, Ortodoks kiliseleri ve daracık sokaklı eski kent merkezi ile Druskininkai, hem ruhunuzu hem de bedeninizi yenileyecek bir spa tatili için kayda değer bir alternatif. Spa Vilnius’da kara üzüm ve yosun banyosundan bambu çubukları ile yapılan masajlara kadar 350’den fazla spa terapisi sunuluyor. 

+370 3 135 3811, spa-vilnius.lt

Stikliai, Vilnius, Litvanya

Daracık parke taşlı bir sokakta Barok dönemden kalma taş bir binada hizmet veren Stikluau’nun, bu küçük Baltık şehrinin en iyi oteli olarak ün yapması boşuna değil. Bazılarının kendi özel hamamı bulunan odaları son derece şık ve servis gerçekten kusursuz. Fransız mutfağından leziz örnekler sunan restoranı da Avrupa’nın en iyileri arasında.

+370 5 264 9595, stikliaihotel.lt

Bonus: Hotel Pacai, Vilnius, Litvanya

Kentin tarihi şehir merkezinde bu yıl açılan Pacai, lüks Design Hotels zincirinin Baltık’taki ilk halkası. Ülkenin önde gelen mimar ve iç mimarlarının bütün yeteneklerini konuşturdukları 104 odalı otel tarihi bir binanın modern anlamda yeniden yorumlanmasıyla, gerçekten benzersiz ve ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi sunma iddiasında. Bütün Avrupa’nın akın ettiği Kopenhag’daki Noma restoranın kurucusu Claus Meyer’in iki farklı restoranına ev sahipliği yapan otelde kuzey mutfağının en leziz örneklerini sunan bir braseri, kapsamlı bir spa merkezi, amberden yapılmış takılar ve lüks saatler satan bir de butik var. 

www.designhotels.com/hotel-pacai

 

Derleyen: Deniz Güneş