Siz Hala Karadağ’a Gitmediniz Mi?

Cevap ‘hayır’ ise çok şey kaçırıyorsunuz, bilin istedik. 

Balkan ülkelerinin turizmde yaptığı atakta Hırvatistan ve Karadağ (Montenegro) başa baş gidiyor desek yeridir. Adriyatik denizinin doğal koyları ve binlerce minik adasıyla dantel bir örtüyü andıran doğu sahilinde yer alan iki ülke, Türkiye’nin 80’li yıllardaki haline benzer bir hevesle parmak ısırtacak turizm yatırımları yapıyor ve açıkçası zamanında bizim İspanya’dan almadığımız dersi, yani yatırımı betondan, binadan daha çok ‘deneyime’ yapmak gerektiğini (belki de bizim Akdeniz ve Ege sahillerinin durumuna bakarak) almış görünüyorlar. 

Karadağ, (henüz) el değmemiş doğası ve sıcak kanlı insanlarının yanı sıra, Türk vatandaşlarından vize istemiyor olması, yakınlığı ve bütçe dostu fiyatlarıyla da Türkiyeli turistlerin gözde destinasyonlarından biri. Ülkenin Antalyası diyebileceğimiz Tivat ise ışıltılı turizm yatırımlarıyla dikkat çekiyor ve bunlardan en iddialısı da hiç şüphesiz Porto Montenegro Yat Kulübü (PMYC). Beş yıldızlı bir otel ve lüks markaların butiklerini bulabileceğiniz alışveriş merkeziyle desteklenen kulüp 2018 yazı için iki yeni eğlence mekanı açarak, rekabette bir adım daha öne çıkmak istiyor.

Bunlardan ilki, 600 metrekare genişliğindeki lüks PMYC Plajı. Plajda, parlak renklerde şık divanlar, şezlonglar, hamaklar, dev armut koltuklarla gün boyu keyif içinde tembellik edebileceğiniz harika bir atmosfer yaratılmış. Plaj hava karardıktan sonra dev sinema ekranı ve geniş kokteyl mönüsüyle bir açık hava barına dönüşüyor. Yaz boyunca film gösterimleri, konserler ve partilerin yanı sıra şarap tadımları ve gurme festivalleri ile dopdolu bir program sunan alan, PMYC’nin Avrupa’nın yeni lüks tatil destinasyonu olma iddiasına katkıda bulunuyor.

Bu sezon açılan bir diğer etkinlik alanı ise Porto Montenegro Marina Park olacak. Yat limanının hemen yanında yer alan bu bin metrekarelik alanın iki yanı çiçek bahçeleriyle süslenmiş ve ortasında geniş bir taraça bulunuyor. Yaz boyunca Marina Park’ta petank, badminton ve kriket gibi Avrupa’ya özgü bahçe sporlarını öğrenmek mümkün olacak. Burada ayrıca moda şovları, partiler ve çeşitli gösteriler de düzenlenecek.  

Porto Montenegro Yat Kulübü bu yaz ayrıca bir dizi yeni restoranla misafirlerini şaşırtmayı planlıyor. Deniz ürünleri eşliğinde buz gibi şampanyanızı yudumlayacağınız yeni şampanya barı, noodle barı, Karadağ’ın ilk steak restoranı ve Japon mutfağının en güzel örneklerini tadabileceğiniz Sumosan bu yaz açılacak mekanlar arasında.  Kulüp 7 Temmuz’da balkanlar ve Avrupa’nın en tanınmış şarap üreticilerinin ürünlerini tanıtacağı SuperWine festivaline de ev sahipliği yapacak.

Hala Karadağ’ı görmediyseniz 2018 yazı, bu güzel ülkeye ve şık tatil merkezi Tivat’a bir şans vermenin tam zamanı.

 

Yazı: Deniz Güneş