Otonom Sürüşten Bir Adım Ötesi

 

Daha ne olabilir diye sorduğunuzu duyuyoruz. Land Rover, otonom sürüşü her türlü arazi ve hava koşulunda mümkün kılmak üzere çalışıyor.

Off-Road sürüşü her hava koşulunda üstelik otonom gerçekleştireceksiniz. Bu henüz düz asfaltta zor giden otonom araçlar için gerçekleşmesi oldukça zor bir hedef. Ancak böyle bir hedefe varmayı Land Rover’dan başkasının da kendisine dert edinmesi beklenemezdi.

CORTEX isimli bu projeyle Land Rover yağmur, kar, toz, dolu, buz veya sis gibi hava koşullarının hepsinde üstelik de arazi ortamında başa çıkabilecek ve otonom olarak yoluna devam edebilecek bir araç geliştirmek üzere çalışıyor. Bu aracın yapay zekası 5D (beş boyutlu) yani akustik, video, radar ve ışık algılama ve uzaklık belirleme (LIDAR) verilerini kullanarak aracın içinde bulunduğu durumu algılayacak ve ona göre hareket edecek.

CORTEX, öyle uzak bir gelecekte değil çok yakında kullanımda olacak. Land Rover aracın algoritması için Birmingham Üniversitesi’nin (halihazırda dünyanın en gelişmiş radar ve otonom platformlar için algılama sensörlerini ve Myrtle AI geliştiriyor) makine öğrenmesi uzmanlarıyla beraber çalışıyor. Mart 2018’de ise Innovate UK fonları tarafından destek görmeye başladı. Bu üstün otonom sürüş teknolojisi bakalım endüstride nasıl bir devrim yaratacak.