50 Yaşında Bir Delikanlı

Jaguar’ın efsane lüks sedan otomobili XJ tam 50 yıldır tüm dünyada ünlülerin, politikacıların, iş insanları ve kraliyet ailesi mensuplarının olduğu kadar rafine zevklerinden ödün vermeyenlerin de gözdesi. 

Bu yıl Pekin Otomobil Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkan yeni Jaguar XJ50 aslında bir otomobil serisinin yarım yüzyıllık birikimine şahitlik ediyordu. Standart ve uzun dingil aralıklı olmak üzere iki modelle piyasaya çıkan yeni XJ50, 3 litrelik benzin veya dizel motor seçenekleriyle tercih edilebiliyor. Siyah ön ızgarası, 20 inçlik Venom tekerleri ve Fuji White, Santorini Black, Loire Blue ve Rosello Red renkleriyle bu yıldönümü modeli kendisinden öncekilerin ihtişamını aratmıyor. İhtişam demişken aracın iç tasarımında kullanılan detaylar ve lüksün hakimiyeti zaten tüm XJ ailesinin üyelerinde bulunan nişan özellikler.

1968 yılında XJ Series 1 ile başlayan ve sekiz jenerasyon boyunca devam eden bu gösterişli yolculukta ona eşlik eden dünyanın tanıdığı isimleri hiçbir zaman yanıltmayıp yarı yolda bırakmayan XJ, 50 yıldır daima ileri görüşlü insanlar tarafından yenilenerek çağın koşullarına ve teknolojisine adapte edildi. Doğumundan sadece dört yıl sonra bu Jaguar, dünyanın ilk seri üretilen 12 silindirli ve dört kapılı aracıydı ve saatte maksimum 225 km hız yapabiliyordu. Bu o zamanlar dört kapılı otomobiller arasındaki en yüksek hızdı.

Takip eden yıllarda Jaguar XJ için her zaman iki veya dört kapı ayrıca uzun dingil aralıklı veya standart ölçülerde olmak üzere seçenekler sundu. Series 2 ile beraber ilk iki kapılı coupé modeli 1975 yılında piyasaya sunuldu. 1986’dan itibaren 8 sene boyunca üretilen XJ40 ise ‘J’ Gate olarak bilinen J harfi şeklindeki Jaguar’ın efsanevi vitesinin ve kendinden ayarlı süspansiyonun ilk kez kullanıldığı araçtı.

2003’te alüminyum şasi ile ağırlığının yüzde 40’ını kaybeden XJ dahil edilen yeni teknolojiler ve Jaguar tasarım direktörü Ian Callum’un ikonik tasarım diliyle yeniden yorumlanarak bugüne dek hem hızlı ve güvenli hem de sürüş dinamikleri ve teknolojileri açısından zamanının çok ötesinde bir sedan olarak geldi. Bu eşsiz lüks sedanın yolculuğunun devamında ne gibi değişiklikler geçirebileceğini belki geçmişine bakarak tahmin edebilirsiniz. O gün gelmeden bu 50 yaşındaki delikanlıyı kendi gözlerinizle görmek isterseniz buraya tıklayın. 

 

Yazan: Kemal Can