Türkiye’nin Göğsünü Kabartan Tasarımlar

ODTÜ öğretim üyesi Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi tasarladıkları ürünlerle bu yıl ikincisi düzenlenen “European Product Design Award” yarışmasında 6 ödüle birden layık görüldüler.

Toplumların gündelik hayatlarında yaşam kalitesini artıran ve küresel problemlere çözüm öneren ürünleri tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen “European Product Design Awards” yarışmasının 2017- 2018 yılı sonuçları açıklandı. Geçen yıl ilki düzenlenen yarışmada 3 ödül alan ODTÜ Öğretim Üyesi Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi tasarladıkları ürünler ile bu yıl 5 projede 6 ödüle layık görüldü. Teknokent’te yer alan endüstriyel tasarım ve inovasyon biriminde geliştirdiği ürünlerle dünyanın çeşitli yarışmalarında onurlandırılan Gürsu ve ekibinin geliştirdiği ödüllü ürünler ve haklarında detaylı bilgi için galerimize göz atın.

Eco Barrow: Tarım endüstrisinde kullanılmak üzere geliştirilen, elektrik motorlu insansız araç, çiftçilere düşük yakıt tüketimi sağlayarak maliyet verimliliği oluşturuyor.

Önceden tanımlanmış bir patikada yol alabiliyor veya kumanda ile yönetilebiliyor. Paletli tasarlanan araç, büyük araçların giremediği bölgelerde tarım faaliyetlerinde otomatizasyon sağlıyor.

Modüler yapıdaki basitleştirilmiş konstrüksiyonu ile hafifletilmiş bir ürün sunarken, yük taşıma, sulama, ilaçlama gibi pek çok görevi yerine getiriyor.

Güvenli, temiz ve güçlü bir kullanım nitelikleriyle geliştirilen araç, Alternatif Akıryakıt Aracı/ Alternatif Enerjili Ulaşım Araçları kategorisinde altın ödül ile onurlandırıldı.

Fume: Hem ambalaj hem stand görevi gören tasarım, boşlukların verimli kullanılması ve şeffaf malzeme tercihi ile markörlerin görünürlüğüne olanak sağlayarak kırtasiyelerde veya kişisel alanlarda diğer kalem düzenleyici standlardan ayırıcı nitelik sunuyor.

Her bir yüzeyden markör yerleştirilebilen elverişli tasarım kolay kullanımı sağlıyor. Tasarım, Kırtasiye kategorisinde gümüş ödüle layık görüldü.

Heat X:  Heat X, enerji tasarrufu sağlayarak sağlıklı pişirme üzerine geliştirilmiş inovatif bir tencere. Süper-elips geometrisi ile farklılaşan üründe, seramik haznenin etrafındaki sarmal kanal, ısı aktarımına yön verir ve ısıyı her yüzeye eşit dağıtır. Böylelikle ocaktan gelen ısının tamamını içine alarak  pişirme süresini kısaltır, enerji tasarrufu sağlar. Bu inovatif tencere, Enerji Korunumu Araçları kategorisinde gümüş ödüle, Masaüstü Mutfak Aksesuarları kategorisinde bronz ödüle layık görüldü.

Wraparound: Çalışma alanlarında verimli ve düzenli alan kullanımına yönelik geliştirilen tasarım, silikon bir kablo yuvası sağlarken kalem veya farklı kırtasiye malzemelerini de düzenleyebilerek çok fonksiyonlu bir kullanım sağlıyor.

Köşeli, yuvarlak, döner gibi farklı yüzeylerle uyumu ve kolayca sabitlenebilmesi, tercih edilen malzeme kullanımıyla avantajlı sunuyor.

Çeşitli renkleri ve belirlenen marka alanı ile özelleşme imkanı oluşturan ürün Çalışma Alanı Düzenleyici kategorisinde gümüş ödüle layık görüldü.

Zero Pixels: Yaratıcı ve üretici düşünceyi etkin kılan üç boyutlu ahşap puzzle oyuncak olarak geliştirilen ürün, yeni bir oyun deneyimi sunuyor. Dünya’da hızla ilerleyen organik, ekonomik ve geleneksel oyuncak piyasasına Avrupa ve Amerika öncülük ediyor. Dünya’nın takip ettiği bu trende Türkiye’den bir katkı sağlayan Zero Pixels, ahşap oluşunun yanı sıra 24 farklı çeşit parça bulundurması ile benzerlerinden ayrılıyor.

Toplamda 240 parça ile yüzlerce kombinasyon yaratılabiliyor. Küçük küplere ve büyük kübe parçaların boşluksuz doldurulması hedefleniyor. Böylelikle, mental düşünceyi ve yaratıcılığı geliştiriyor. Beceriyi, zihinde otomatikleştirme becerisi kazandırıyor.

Günümüzde elektronikleşmenin etkisiyle oyuncak sektörünün gerilemesi ve gelişmiş ülkelerde giderek yaygınlaşan asosyalleşme, bireyselleşme gibi toplumsal davranışların önüne geçmek için ailece veya grupça oynamayı hedef alıyor. Küresel oyuncak sektöründe giderek artan ihtiyaca cevap veren tasarım Avrupa’nın da dikkatini çekerek, Ahşap Oyuncak kategorisinde gümüş ödüle layık görüldü.