Beyin-bilgisayar iletişiminde son nokta: İngiliz yönetmen Richard Ramchurn, izleyicinin seyrederken zihniyle müdahale edebildiği kısa filmler çekiyor.

İzlediğiniz Filmi Kendiniz Yönetmek İster misiniz?

Beyin-bilgisayar iletişiminde son nokta: İngiliz yönetmen Richard Ramchurn, izleyicinin seyrederken zihniyle müdahale edebildiği kısa filmler çekiyor.

Film seyretmenin şekli bellidir… Koltuğunuza yayılır, ekranda ya da perdede izlediğiniz hikayenin içinde kaybolup gidersiniz. Olaya herhangi bir dahliniz yoktur ve anlatılanları sadece izlemekle yetinirsiniz. Değil mi?

Artık pek değil…

Richard Ramchurn İngiltere’deki Nottingam Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan bir öğrenci, bir sanatçı ve film yönetmeni. Ramchurn son birkaç yıldır izleyicinin zihniyle olaylara müdahale edebileceği filmler çekiyor ve bunun için beyindeki elektrik aktiviteyi ölçmekte kullanılan basit bir EEG başlığından yararlanıyor. Ramchurn’ün filmlerini bu başlığı takıp izlediğinizde, sahneler, müzik ve animasyon, zihninizden akıp giden düşüncelere göre değişiyor. Ramchurn beyin-bilgisayar arayüzlerini filmde kullanma fikrini ilk kez 2013 yılında geliştirmeye başladı. 2014-15 yılları arasında izleyicinin zihniyle kontrol edebildiği ilk filmi The Disadvantages of Time Travel’i (Zaman Yolculuğunun Dezavantajları) çekti. İlk gösterimi 2015 yılında Liverpool’daki Sanat ve Yaratıcı Teknolojiler Vakfı (FACT) merkezinde yapılan film daha sonra eski tip bir karavanla bütün şehri dolaştı. Bu ilk filmde Ramchurn izleyicinin göz kırpma sıklığına dayanan bir sistem kullanıyordu. Başlık filmde sahne geçişlerini izleyicilerin göz kırpma sıklığını izleyerek düzenliyordu. Ancak bir süre sonra izleyiciler filmin akışından çok kendi göz kırpmalarına odaklandığı için Ramchurn bir sonraki filmde farklı bir sistem kullanmaya karar verdi.Ramchurn, önümüzdeki Haziran ayında Sheffield Film Festivali’nde gösterilecek ikinci zihin kontrollü filmi The Moment (An) için göz kırpma sıklığı yerine dikkat ölçümü verilerini kullanıyor: Herhangi bir film izleyen bir insanın dikkati tıpkı bir sinüs eğrisi gibi her altı saniyede bir iniş veya çıkışlar gösteriyor. EEG başlığıyla izlenen bu doğal dikkat dalgalanmaları, filmde üst üste bindirilmiş üç hikayeden hangisine devam edileceğini belirliyor.  Bu etkiyi elde edebilmek için Ramchurn 27 dakikalık bir film için gerekenden üç kat fazla çekim ve altı kat fazla ses kaydı yapmış ancak aslında filmin izleyene göre 101 trilyon farklı versiyonunun olabileceğini söylüyor.

Henüz deneysel aşamadaki bu proje, gelecekte nasıl film izleyeceğimizi değiştirebilir mi?  Teknolojinin bugünkü hızı ve insanların doymak bilmez yenilik iştahı ortadayken, neden olmasın?

Derleyen: Erdir Utku

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok