Bir Piramidin Renovasyonunu Nasıl Yapardınız?

Söz konusu olan piramit Mısır’da değil Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın tam merkezinde bulunuyor. 1980’lerden kalma bu piramit şeklindeki bina bugün atıl durumda ancak çok yakında yeniden yaşayacak. Nasıl mı?

Avrupa’nın çeşitli yerlerinde Tiran’daki bu devasa piramidin kaderine benzer çizgide hayatlar yaşayan binaların durumlarını daha önce yazmıştık. Hemen hepsi yeniden yaşamayı, dönüşmeyi ve bulundukları şehirle kavuşmayı bekliyor. Önümüzdeki dönemde bu binaların dönüşümleriyle ilgili daha çok haber gelecek belli ki. Sonuncusu Arnavutluk’tan geldi.

Kosova savaşı sırasında bir NATO karargahı olarak da kullanılmış olan Tiran’daki bu piramit aslında Enver Hoxha Müzesi olarak başkanın kızı Pranvera Hoxha ve damadı Klement Kolneci tarafından tasarlanmış. Hiçbir zaman müze olarak çalışamasa da gece kulübü, etkinlik merkezi ve kaykaycılar için harika bir platform olarak hizmet etmiş. Yıllardır atıl durumdaki bu piramit şimdi bir renovasyonla yeniden Tiran halkına geri verilecek.

Tiran Belediyesi tarafından gençlere yönelik bir teknoloji eğitimi merkezi olması kararlaştırılan projeyi üstlenen MVRDV mimari ofisi, binanın şehrin merkezindeki konumuna istinaden onu daha açık bir yapıya dönüştürecek. Büyük oranda cam kullanılmış olmasına rağmen binanın içi kapalı ve kasvetli. Bu durumu tersine çevirmek için daha çok açık alan ve yeşillik eklemeyi düşünen MVRDV, halihazırda binanın üzerine çıkarak kayan gençlerin de bunu yapmaya devam etmesi için üzerinde gezilebilir bir nihai tasarım düşünüyor. Böylece bir zamanlar protestolara ve büyük gösterilere sahne olmuş bu merkezi noktada artık yeni çağın kutlandığı bir yapı yükselecek.

Yazan: Kemal Can

Fotoğraflar: MVRDV, Gent Onuzi