Karşınızda Dünyanın İlk Tamamen Elektrikli Yatı

ABD’li Hinckley tarafından üretilecek Dasher, elektrikli araçlara olan ilgiyi suya indiriyor. Üstelik ona bu konuda BMW’nin lityum ion pilleri yardımcı oluyor.

BMW’nin elektrikli araçlara ve onlar için geliştirdiği teknoloji sadece otomobillerde kullanılacak diye bir şey söz konusu değil. Önemli olan sizin ne kadar yaratıcı olduğunuz ve o teknolojiyle ne yaratacağınız. ABD’li Hinckley Yachts da tamamen hafif malzemelerden üretilmiş ve yine elektrik motoruyla çalışan Dasher’ın gücünü BMW’nin geliştirdiği pillerden alması buna en güzel örnek.

Dünya gittikçe çevresel duyarlık konusunda aydınlanıyor. Bu aydınlık elektrikli araçlara olan yatırımı ve de insanların güvenini artırıyor. Bunu son yıllarda görüyoruz. Neden en çok emisyona yol açan araçlardan olan yatlar da sürdürülebilir olmak konusunda adım atmıyor? 2019 yazında denize inmesi planlanan Dasher, bu konuda bir ilk olacak. Ilk demişken, yatın donanımı ve kontrol paneli 3D yazıcıyla üretilecek. Bu da yat üretiminde yenilikçi teknolojilerin kullanılmasına harika bir örnek.

Çoğu limanda bulunan standart 50 amp şarj kablosuyla şarj olabilen Dasher’a dört saat yeterli. Tamamen doldurduğu pilleriyle saatte maksimum 27 deniz mili hız yapabiliyor ve 40 deniz mili menzile sahip. Motoru elektrikli olduğu için o kadar sessiz ki gideceğiniz koylardaki doğanın sesini dinlemeniz mümkün olacak. Hinckley’nin neredeyse hiç elektrikli olarak yapılması düşünülmeyen yat endüstrisi içindeki bir oyuncu olarak böyle bir adım atması çok cesurca ve devamı muhakkak ki gelecektir.

Yazan: Kemal Can