Milyarder Mektupları: George Lucas ve Mellody Hobson

 

Toplam serveti 5.4 milyar doları bulan efsane yapımcı ve yönetmen varlığının büyük bölümünü eğitim projelerine harcıyor.

Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın kurduğu ve 16 ülkeden 156 dolar milyarderinin servetlerinin en az yarısıyla katkıda bulunduğu The Giving Pledge (Bağış Yemini) adlı hayır kurumu, bağışçılarından neden bağış yaptıklarını açıklayan mektuplar yazmasını istiyor ve bu mektupları diğer zenginlere ilham vermesi için yayınlıyor. Bu mektuplar aynı zamanda biz sıradan insanlar için de ufuk açıcı ve çok değerli hayat dersleri içeriyor. Bu yüzden Giving Pledge bağışçılarının yazdığı mektuplardan bir seçki yayınlamaya karar verdik. Milyarder Mektupları adını verdiğimiz bu yazı dizisinin ilk üç bölümünde dünyanın en zengin ikinci adamı Warren Buffet, Virgin Group CEO’su Sör Richard Branson ve Airbnb’nin kurucularından Joe Gebbia’nın mektuplarına yer verdik. Dördüncü mektubumuz, Hollywood’un efsane yönetmen ve yapımcısı, Star Wars ve Indiana Jones’ın yaratıcısı George Lucas ve eşi Mellody Hobson’a ait. Mellody Hobson, NBC tarafından satın alınmadan önce Dreamworks’ün yönetim kurulu başkanıydı. Bugün Ariel Investments adlı bir yatırım şirketi var.

16 Temmuz, 2010

Hikaye anlatıcıları evrensel bir dil kullanan öğretmen ve iletişimcilerdir. Homeros’un esas işi buydu ve hem Eflatun (Plato) hem de Aristoteles anlatı ve diyalogları eğitimde kullandılar. İyi hikaye anlatımı gerçeklere ve sezgilere dayanır ve iyi bir hikaye anlatıcısı nihayetinde bir öğretmendir; sanatı eğitime duygusal bir anlam kazandırmak için kullanır. Bunlar eğitim sistemimizin kullanabileceği araçlar ama çoğunlukla kullanmıyoruz.

Lisede okurken bir boşluğun içinde zaman öldürdüğümü hissediyordum. Meraklıydım ama sıkılıyordum. Öğrenmeye elverişli bir ortam değildi. Kendi yolumu ve dilimi bulduğum için şanslıydım.

Halen Los Angeles’te inşa halinde olan George Lucas Anlatım Sanatları Müzesi’nin 4 Mayıs 2020’de açılması bekleniyor. Görsel: George Lucas Museum of Narrative Arts

Eğitim sistemimizin tek amacı diploma üretmek olan bir montaj hattından pek öteye gitmediğini düşünmek korkutucu. Bu alanda değişimi etkileyecek imkanlara sahip olduktan sonra, etkin, hayat-boyu öğrenimi desteklemek tutkum haline geldi. Ben öğrenimde usta-çırak ilişkisine, çıraklık etmeye ve Aristocu soru sorma ve tartışma yöntemine inanıyorum.  Bu şekildeki etkileşimler insanlığın başlangıcı kadar eski ama hala en iyi yöntem. Bazı evrensel standartlar olmalı -özellikle de eğitimde- ve idaresi zor (bir yöntem) olsa da eğitimciler en iyi uygulamalarını paylaşma konusunda istekliler.

George Lucas ve Harrison Ford, Indiana Jones serisinin ilk filmi Kutsal Hazine Avcıları’nın setinde. 1981. Fotoğraf: PhotoFest

Nihayetinde, Edutopia ve George Lucas Eğitim Vakfı’nı kurmamın nedeni de budur. Vakfın odaklandığı konu eğitimle ilgili yenilikleri paylaşmak: iş birliği ve proje bazlı öğrenme, mentorluk, ebeveynlerin katılımı ve teknolojik gelişmeler. Bunların hepsi doğrudan ön saflarda savaşanlardan, bu yöntemleri uygulamaya koyan öğretmenlerden geliyor. Biz aracıyız. Amacımız kazanılan parlak başarıları gözler önüne sermek ve eğitim iştahını daha da kabartmak için insanlara ilham vermek. Okul yöneticileri, öğretmen ve ebeveynlerin bu müşterek girişimlerin ne kadar etkili olduğunu görmelerini ve (eğitimde) daha kapsamlı reformlar yapılması için verilen mücadeleye katılmalarını umuyoruz.

Bizde Gençlik Yılları adıyla oynayan 1973 yapımı American Graffiti tüm zamanların en unutulmaz gençlik filmlerinden biriydi. Fotoğrafta yönetmen Lucas, zor bir sahnenin çekimine hazırlanıyor. Fotoğraf: Paul Ryan / Lucasfilm Ltd.

Ama reform sadece başlangıç. Bağımsız düşünceyi ve sürekli öğrenme arzusunu destekleyecek yeni temeller atmamız gerekiyor. Öğrencilerimiz sadece hayatta kalma becerilerinden ve (okudukları) programı tamamlamak için yeterli olandan daha fazlasını almak zorunda. Eleştirel düşünceyi ve duygusal zekayı beslememiz gerekiyor. Farklı öğrenme biçimlerini, farklı gelişim türlerini ve farklı değerlendirme yöntemlerini destekleyen bir eğitim sistemi kurmaya odaklanmamız lazım. Çocuklarımızı gerçek dünyaya, uygulamalı, proje bazlı ortamlarda diğer insanlarla birlikte çalışmaya hazırlamak gibi bir zorunluluğumuz ve bunu yapmak için fırsatımız var. Her şey birlikte çalışmak ve karakter geliştirmek, yani şefkati, anlayışı ve medeni olmayı başarıyı getiren hamle olarak düşünmekle ilgili.

Lucas ve R2D2. Orijinal Yıldız Savaşları (Star Wars) filmi 25 Mayıs 1977’de vizyona girmişti.

Teknoloji değiştikçe öğrenciler de değişiyor. Öyleyse sınıflar ve öğretme yöntemlerimiz de değişmeli. Bağlantısallık sadece birkaç yıl içinde teknolojik bir yenilikten günlük bir ihtiyaç haline dönüştü. Kültürümüz artık bu şekilde iletişim kuruyor ve çocuklarımız da bağlantısallığın kullanımında en ön saflarda yer alıyorlar. Bu araçları ve öğrenme yöntemlerine nasıl entegre edilebileceklerini anlamak, geleceğimizi şekillendiren bütünleyici bir adımdır.

Brian Hughes’ın Lucas-Yoda illustrasyonu. Brian Jay Jones tarafından kaleme alınan George Lucas biyografisinde kullanıldı.

Benim yeminim bu sürece bağlılıktır; kaynaklarım yettiği müddetçe geleceğin her yaştan öğrencisi için çıtayı yükseltmeye devam edeceğim.

Servetimin büyük bir bölümünü eğitimin iyileştirilmesine adıyorum. (Eğitim) insanlığın hayatta kalmasında anahtar önemdedir. Müşterek geleceğimizi planlamak zorundayız ve bunun ilk adımı çocuklarımıza sağladığımız toplumsal, duygusal ve entelektüel araçlarla başlar. İnsanlar olarak hayatta kalma mücadelesindeki en önemli silahımız düşünme ve uyum sağlama becerimiz ve eğitimciler, hikaye anlatıcıları ve iletişimciler olarak sorumluluğumuz düşünmeye ve uyum sağlamaya devam etmektir.

Derleyen: Erdir Utku