2018’in En İyileri

Bu yaz ne seyredeceğiz diye düşünmeyin… İşte Rotten Tomatoes skorlarına göre yılın (şimdilik) en beğenilen TV dizileri ve filmleri.

Seneyi neredeyse yarılamışken, şu ana kadar vizyona giren en iyi TV yapımlarını bir hatırlayalım istedik. Bu sene çok sayıda ilgi çekici yapım görmemiş olmamız kimilerine göre iyi, kimilerine göre ise kötü. Biz iyimser taraftayız ve ‘ne kadar az TV o kadar çok sosyalleşme’ diyoruz ama arada bir meraklı bir dizi ya da ilgi çekici bir televizyon filmi izlemenin keyfi de yabana atılmasın… Söz konusu filmler, diziler ve TV programları olunca şov dünyası kadar izleyicilerin de ilk baktığı kaynak olan Rotten Tomatoes skorlarına göre yılın ilk yarısında öne çıkan yapımları sizin için derledik.

8. Everything Sucks! — Netflix

Eleştirmen notu: 69%

İzleyici notu: 90%

Everything Sucks kendi cinselliğini yeni yeni keşfetmeye bağlayan lise ikinci sınıf öğrencisi Kate Messner’in öyküsünü anlatıyor. 1990’lı yıllarda geçen hikaye yirmi yıl önce LGBQT ve ergen olmanın zorluklarını gözler önüne seriyor. Sezon özellikle finale yaklaşan bölümlerinde, Kate’in babası ve arkadaşı Luke’un annesi arasında başlayan aşk hikayesiyle ağırlık kazanıyor ve diziyi yetişkinler için de izlenmeye değer bir yapım haline getiriyor. Maalesef Netflix ikinci sezonu çekmeyeceğini açıkladı ama dizinin geri getirilmesi için açılan imza kampanyası da var.

7. Trust — FX

Eleştirmen notu: 76%

İzleyici notu: 62%

Trust ABD’nin en köklü ve zengin hanedanlarından Getty ailesinin geçmişine, daha doğrusu John Paul Getty’nin 1973 yılında kaçırılması olayına yakından bakıyor. Brendan Fraser, büyükbaba Getty’nin (Donald Sutherland) sağ kolu James Fletcher Chase rolünde Emmy ödülüne layık bir performans sergiliyor. Özellikle efsane prodüktör Danny Bole’un yönettiği birkaç bölüm sayesinde oldukça şaşaalı ve şık bir yapım.

6. Killing Eve — BBC

Eleştirmen notu: 100%

İzleyici notu: 88%

Başrollerinde Grey’s Anatomy’den hatırladığımız Sandra Oh ve Jodie Komer’in muhteşem bir oyunculuk sergilediği Killing Eve hem sürükleyici bir kadın hikayesi, bir aksiyon-macera ve hem de oldukça zeki yazılmış bir dizi.

5. Barry — HBO

Eleştirmen notu: 98%

İzleyici notu: 83%

Bill Hader sadece bir oyunculuk dersinden sonra aktör olmaya karar veren bir kiralık katil rolünde harikalar yaratıyor. Zaten bu sıra dışı senaryoyu izleyici açısından inanılır kılan da Hader’in bu performansı. Barry şiddet ve aksiyonla mizahı çok iyi dengelemeyi başarmış ve enteresan karakterleriyle izlenmeye değer bir dizi.

4. Queer Eye — Netflix

Eleştirmen notu: 96%

İzleyici notu: 88%

2000’lerin başında Queer Eye efor the Straight Guy adıyla fırtınalar koparan TV programı sayısız ödül almıştı. Programın bu sene vizyona giren yeniden çekiminde yeni bir ‘muhteşem beşlinin’ kültürel, siyasi, duygusal anlamda çok farklı oldukları insanlarla ortak bir nokta ararken yaşadıkları hem komik hem de duygusal gerçek hikayelerini izliyoruz.

3. Wild Wild Country — Netflix

Eleştirmen notu: 100%

İzleyici notu: 97%

Wild Wild Country ABD tarihinde gerçekten yaşanmış bir olayı mercek altına alıyor. Bugün Osho adıyla bildiğimiz Baghwan’ın müritleriyle birlikte Hindistan’dan kaçıp ABD’nin “İncil Kuşağı” denilen tutucu orta bölgelerinde bir çiftlik satın alması ve orada aşkın, seksin ve çıplaklığın serbest olduğu bir şehir inşa etmesiyle başlayan olaylar dizisine inanamayacaksınız. Baghwan müritlerinin tanıklıkları ve orijinal çekimler ile desteklenen dizi-belgesel, kesinlikle kaçmaması gereken bir yapım.

2. American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace — FX

Eleştirmen notu: 87%

İzleyici notu: 93%

Ryan Murphy’nin bugüne kadar çıkardığı en iyi iş olarak değerlendirilen dizi bize 15 Temmuz 1997’de silahlı saldırı sonucu öldürülen Versace markasının kurucusu ve moda dehası Gianni Versace’nin hayatından bir kesit gösterirken, aynı zamanda katil Andrew Cunanan’ın motivasyonunu da masaya yatırıyor. Bu iki taraflı hikaye, 90’lı yılların moda dünyasına, yüksek sosyetesine ve eşcinsel alt kültürüne dair etkileyici bir diziye dönüşmüş.

1. The Terror— AMC

Eleştirmen notu: 91%

İzleyici notu: 89%

Dizi, Kanada’nın kutup bölgesinde bir keşif gezisi sırasında buza saplanan ve korkunç bir canavarın saldırısına uğrayan bir İngiliz gemisi ve mürettebatının tüyler ürpertici hikayesini anlatıyor. Kostümden dekora, bilgisayar efektlerinden oyuncuların performanslarına kadar, her açıdan mükemmel çekilmiş. Dizi boyunca Game of Thrones ve Mad Men’den akıllarımızda kalan pek çok tanıdık oyucuyla da karşılaşıyoruz.

Derleyen: Deniz Güneş