Saatlerin Cinsiyeti Olur Mu?

Hublot’nun ikonik modeli Big Bang Unico da kasa boyutlarını 42 mm’ye dek düşürdüyse artık uniseks saatlerin devridir diyebiliriz.

Kadın veya erkek diye saatleri ayırmak çoğu zaman makul bir durum. Çünkü ikisi arasındaki fark bazen oldukça belirgin olabiliyor. Ancak belirgin olmadığı durumlarda (ki çoğu kadının artık erkekler için üretilmiş modelleri kullandığını biliyoruz) cinsiyetsiz yaklaşmak en mantıklısı. 45 mm kasa çapıyla giyildiği her bilekte hemen fark edilen Hublot Big Bang Unico modelleri artık 42 mm olarak karşımızda. Buna sadece bilekleri o kadar büyük ebatlı saatlere uygun olmayan erkekler değil hanımlar da sevinecek şüphesiz.

Hublot bu saati yapabilmek için çok bilinen kendi üretimi mekanizması HUB1242’yi yeniden ele almış. HUB 1242’nin stili, güvenirliliği ve sağlamlığı referans alınarak yeni mekanizma HUB 1280’in yapısı tamamen yeniden tasarlanarak inceltilmiş ve montajı kolaylaştırılmış. Üstelik kadranın içinden saat severlerin mekanizmayı daha iyi görebilmesi de sağlanmış.

Mekanizmanın teknik yenilikleri için dört patent alan Hublot, toplam parça sayısını 330’dan 345’e çıkarırken, kasa çapını da 45mm’den 42mm’ye düşürmüş. Kasa yüksekliği ise 15,45mm’den 14,5 mm’ye indirilmiş. Kronograf butonları 45 mm’lik kasaya göre artık daha kolay bir kullanım sağlayacak diyor firma. Ve saatin hem yeni boyutu hem de estetik düzenlemeleri sayesinde Big Bang Unico artık kadın ve erkeklerin aynı anda arzu nesnesi olmak istiyor. Titanyum, seramik ve King Gold bezel seçenekleri ile zenginleşen Big Bang Unico cinsiyetsiz saatler döneminin ne ilk ne de son temsilcisi. Dahası muhakkak ki gelecek.

Yazan: Kemal Can